25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

9
 UNITAT DIDÀCTICA “colpbol” EL COLPBOL (esport col·lectiu, d’invasió)

Transcript of 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

Page 1: 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

8/14/2019 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

http://slidepdf.com/reader/full/25795810-quadern-alumne-udcolpbol-2nbatx 1/9

 

UNITAT DIDÀCTICA

“colpbol” 

EL COLPBOL(esport col·lectiu, d’invasió)

Page 2: 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

8/14/2019 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

http://slidepdf.com/reader/full/25795810-quadern-alumne-udcolpbol-2nbatx 2/9

UNITAT DIDÀCTICA: COLPBOL

2n BATXILLERAT – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 1

RESUM PER A L’ALUMNAT

Títol: “Colpbol”

Introducció: el colpbol és un esport relativament nou, creat per un professord’educació física a partir de l’observació de l’aplicació dels continguts esportius enl’assignatura. Aquest professor, analitza les deficiències, mancances i aspectesnegatius dels esports tradicionals i crea un esport més cooperatiu, coeducatiu i ons’eliminaven les principals diferències tècniques i d’habilitat.

Continguts: els continguts a aprendre són els següents:

Conceptes: què és el colpbol, quines són les seues característiques i basespedagògiques. Quin és el reglament, la tècnica i la tàctica bàsiques.

Procediments: pràctica de jocs globals i exercicis analítics encaminats a la millora de lacomprensió tàctica i l’execució tècnica. Pràctica de l’esport estàndard.

Actituds: cooperació, coeducació, no discriminació per raons de sexe ni d’habilitattècnica, acceptació de les normes, respecte als companys, esforç, superació...

Objectius: al finalitzar la unitat didàctica hauràs de ser capaç de...

- Conèixer el colpbol, el seu reglament, la tècnica i la tàctica.

- Explicar i argumentar les bases pedagògiques del colpbol.

- Aplicar amb racionalitat els principis tàctics en l’acció del joc.

- Incrementar, en la mesura de les teues possibilitats, el nivell d’habilitat tècnica.

- Valorar les bases pedagògiques del colpbol i aplicar amb respecte i perseverança.

Sessions i activitats: desenvolupades en full adjunt.

Criteris d’avaluació i qualificació: els criteris d’avaluació són els mateixos objectius.Els criteris de qualificació són els següents: teoria 20% + pràctica 50% + actitud 30%

Instruments d’avaluació: estan classificats en funció del contingut que avaluen.

Teoria: treball escrit argumentant les bases pedagògiques del colpbol

Pràctica: observació directa diària; i completar les fitxes pràctiques.

Actitud: observació directa diària.

Recursos bibliogràfics i mediateca: per tal de completar la informació que vosproporcione amb els apunts teòrics, i sempre que ho desitgeu, teniu una gran quantitatd’ajuda en diferents llibres, dvd, i internet. Entre altres són interessants:

- http://www.colpbol.es 

-

Page 3: 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

8/14/2019 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

http://slidepdf.com/reader/full/25795810-quadern-alumne-udcolpbol-2nbatx 3/9

UNITAT DIDÀCTICA: COLPBOL

2n BATXILLERAT – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 2

TEMPORALITZACIÓ DE LES SESSIONS 

Sessió 1. Presentació de la UD (objectius, continguts, metodologia, activitats, avaluació).Repartir i repassar els apunts de la unitat didàctica.

Familiarització perceptiva (jocs de colpeig):- Colps per parelles o grups de 4 persones: amb bot, a l’aire, en moviment, estàtic...

- Rondos; La roda; 1 x 2; a-e-i-o-u; guerra de pilotes; pase i vaig; pase al mig, etc.

Sessió 2. Consolidació del colpeig:

- Ídem jocs i exercicis de la primera sessió + altres de nous.

Iniciació als jocs modificats de bat i camp, i de canxa dividida:

- Beisbol-colp.

Sessió 3. Iniciació als jocs modificats de canxa dividida:- Ídem jocs i exercicis anteriors sessions + tennis-colp + frontó-colp.

Sessió 4. Consolidació dels jocs modificats de canxa dividida:

- Ídem jocs i exercicis anteriors sessions + tennis-colp + frontó-colp.

Sessió 5. Iniciació als jocs modificats d’invasió = el raspall:

- Ídem jocs i exercicis anteriors sessions + raspall 1x1, 2x2, 4x4.

Sessió 6. Consolidació dels jocs modificats d’invasió = el raspall:

- Ídem jocs i exercicis anteriors sessions + raspall 1x1, 2x2, 4x4.

Sessió 7. Iniciació al joc reglamentat del colpbol. El reglament i la tàctica.

El colpbol modificat:

- Baló torre + quatre porteries + els comodins + superioritat i inferioritat numèrica, etc.

Treball col·lectiu al voltant dels continguts conceptuals:

- Argumentació de les bases pedagògiques del colpbol.

Sessió 8. Consolidació del joc reglamentat del colpbol. El reglament i la tàctica.

El colpbol modificat:- Baló torre + quatre porteries + els comodins + superioritat i inferioritat numèrica, etc.

Treball col·lectiu al voltant dels continguts conceptuals:

- Argumentació de les bases pedagògiques del colpbol.

Sessió 9, 10, 11. Competició cooperativa de colpbol.

Avaluació procedimental final. 

NOTA: és important destacar que aquests fulls són un resum i, per tant, és el professor qui els

té més desenvolupats en la seua programació. Així mateix, i en relació amb açò, aquest resumpot sofrir modificacions amb raons justificades que aniré introduint en les sessions i que voscomentaré de forma anticipada. 

Page 4: 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

8/14/2019 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

http://slidepdf.com/reader/full/25795810-quadern-alumne-udcolpbol-2nbatx 4/9

UNITAT DIDÀCTICA: COLPBOL

2n BATXILLERAT – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 3

UNITAT DIDÀCTICA. EL COLPBOL

HISTÒRIA 

El Colpbol naix en l’escola; parteix d’un procés de reflexió de la pròpia pràcticadiària en les classes d’Educació Física i la seua gènesi és la recerca d’un esportd’equip que supere les limitacions educatives dels esports tradicionals.

El Colpbol és una nova i emergent modalitat esportiva creada pel professord’Educació Física Juanjo Bendicho, que s’ha consolidat com una alternativa als esportsd’equip més clàssics.

DEFINICIÓ DE L’ESPORTEl colpbol el podríem definir com un esport col·lectiu d’invasió jugat per dos 

equips mixtes de 7 membres, l’objectiu dels quals és introduir una pilota a la porteria contrària, a base de colpejos en la ma .

Aquest esport fomenta la màxima participació de tots i totes siga quin siga el seunivell físic i promou la contínua cooperació entre els jugadors alleugerint la gran càrregad’individualisme d’altres esports col·lectius.

És un esport diferent, amb un esperit integrador i amb unes grans potencialitatseducatives. Un esport per a tots, molt dinàmic i motivant amb regles fàcils i coeducatiu,

és un esport obligatòriament mixte.

LA TÈCNICA: colpejar 

L’esport del colpbol està fonamentat en l’aplicació d’un gest tècnic principal i quasiúnic en l’acció del joc: el colpeig a la pilota.

En el colpbol, el desenvolupament del joc és tan variat que podem afirmar que noexisteix un recull estricte i clarament diferenciat de colps tècnics. No obstant açò, sí éscert que la seua similitud tan pròxima a l’esport del raspall fa que podem observar unasèrie de colps amb nom i característiques pròpies.

En aquest sentit, a continuació s’exposa un llistat de colps.

- La volea 

- El colp de palma 

- La raspada 

- El remat 

- El pase (curta i llarga distància)-

Page 5: 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

8/14/2019 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

http://slidepdf.com/reader/full/25795810-quadern-alumne-udcolpbol-2nbatx 5/9

UNITAT DIDÀCTICA: COLPBOL

2n BATXILLERAT – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 4

EL REGLAMENT: normativa bàsica 

EL FONAMENT DEL JOC. 

L’habilitat bàsica del Colpbol és el colpeig. És la base del joc.

La pilota es juga a base de colpejos amb les mans, braços o part superior delcos amb l’objectiu d’introduir el baló en la porteria contrària (gol). A més a més, mai cap jugador pot colpejar la pilota dues vegades consecutives (dobles).

PROHIBIT. 

- Fer doble toc.

- *Toc intencionat amb les cames o peus.

- Colpejar el baló amb el puny tancat.

- Retindre, agarrar o llançar el baló amb una o dues mans.

- Empentar o agafar el contrari.

- No respectar la distància de tres metres en les tretes.

Totes aquestes infraccions es resolen en falta. La falta SEMPRE s’executarà ambuna treta des de la línia de banda del lloc més proper on s’ha produït la infracció.

*Cap jugador pot colpejar la pilota amb el peu, excepte, exclusivament, el porter,dins de la seua àrea de meta i només en situació defensiva (quan el baló ve delcontrari).

Regla específica sobre la intencionalitat del doble toc o el toc als peus:

- L’àrbitre serà l’encarregat de decidir la intencionalitat o no dels tocs amb lescames i els peus, determinant si és falta o no. Si és un toc intencionat esresoldrà amb treta de falta en el lateral; si no ho és, l’àrbitre cridarà la paraula“rebot, continuem” i realitzarà un gest amb la mà indicant que continue el joc.

TRETES. 

Totes les tretes s’executen amb el colpeig al baló, estant la resta de jugadors,obligatòriament, a 3m de distància (3 passes).

Tipus de tretes:

- Quan es produeix una falta = la treta es realitza sempre des de la línia lateral.

- Fora per la línia de banda = la treta es realitza de la línia lateral (banda).

- Fora per la línia de fons = córner o treta de porta des de l’interior de la línia depuntets (sols pot estar dins el/la porter/a i el/la llançador/a).

- Després d’un gol = treta de centre.

- A l’inici del partit i després de joc parat = treta de l’àrbitre.- La falta dins de l’àrea s’executa igual que qualsevol altra. NO HI HA PENALS.

Page 6: 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

8/14/2019 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

http://slidepdf.com/reader/full/25795810-quadern-alumne-udcolpbol-2nbatx 6/9

UNITAT DIDÀCTICA: COLPBOL

2n BATXILLERAT – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 5

TERRENY DE JOC. 

El colpbol es juga en una pista poliesportiva de 20m x 40m amb porteries de 2metres d’alt per 3m d’ample.

Les línies que formen part del camp són les laterals (de banda), les línies de fons i

la línia de l’àrea de 9 metres en cada porteria (línia discontinua).

BALÓ. 

El baló de colpbol és de forma esfèrica de plàstic, goma o material

sintètic i de bot dinàmic. El baló usat tindrà de 65 a 72 cm decircumferència.

EQUIPS. 

Els equips estaran formats, al camp, per 7 jugadors (6 i el porter). Un equip pottindre fins un màxim de 12 jugadors.

Els equips han de ser obligatòriament mixtes.

DURACIÓ DEL PARTIT. 

Per a equips de jugadors de més de 18 anys, la duració del partit és de dos tempsde 25 minuts, amb 10 minuts de descans entre les dos parts.

La duració del partit per a equips d’edats inferiors a 18 anys és de 2 parts de 20minuts si tenen de 18 a 13 anys; i de 2 parts de 12 minuts si els jugadors tenen de 8 a12 anys, en estos dos casos amb un descans de 5 minuts.

Page 7: 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

8/14/2019 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

http://slidepdf.com/reader/full/25795810-quadern-alumne-udcolpbol-2nbatx 7/9

UNITAT DIDÀCTICA: COLPBOL

2n BATXILLERAT – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 6

LA TÀCTICA: principis tàctics bàsics en atac i defensa 

Les decisions tàctiques són aquelles que pren un jugador (o més d’un alhora) acorre-cuita d’entre un ventalls d’opcions possibles (és el pensament en acció).

El colpbol és un esport molt ràpid, en el qual intervenen molts factorscondicionants del joc, i les decisions s’han de prendre en qüestió de dècimes de segon.Triar la millor opció, quan n’hi ha moltes de possibles, no és gens fàcil. És una habilitatque s’adquireix amb la pràctica.

Els principis tàctics més importants del colpbol, tant en funcions ofensives com endefensives són els següents:

PRINCIPIS TÀCTICS OFENSIUS 

- Conservar la possessió del mòbil (en el nostre cas, la pilota de colpbol).- Avançar amb la pilota i invadir el terreny de l’equip adversari.

- Aconseguir llançar a porteria i marcar.

PRINCIPIS TÀCTICS DEFENSIUS 

- Recuperar la possessió de la pilota.

- Evitar la invasió.

- Evitar el gol.

Aquests principis tàctics bàsics estan relacionats amb una sèrie de problemestàctics que hem de conèixer per tal de solucionar les accions del joc amb les millorsgaranties d’èxit. D’aquesta manera, millorarem en el coneixement tàctic, és a dir, serem jugadors més intel·ligents, amb més possibilitats de gaudir de l’esport i, si hi ha sort, deguanyar.

Per tal de solucionar els problemes tàctics es requereixen diferents tècniques enfunció de l’especialitat esportiva. En el nostre cas, en el colpbol, necessitarem colpejar

la pilota fent una passada de curta o llarga distància, llançar a porteria, controlar-la,raspar-la per terra, desmarcar-se a l’espai lliure, etc.

Page 8: 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

8/14/2019 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

http://slidepdf.com/reader/full/25795810-quadern-alumne-udcolpbol-2nbatx 8/9

UNITAT DIDÀCTICA: COLPBOL

2n BATXILLERAT – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 7

Problemes TàcticsPrincipis Tàctics

Atacant amb pilota Atacant sense pilota

1. Conservar la possessió de lapilota.

A qui passar?Quan passar?Quin tipus de pase realitzar?

Se necessita un pase en el joc?

He de desmarcar-me?Quan?Com se que el company volpassar-me la pilota?

2. Avançar amb la pilota i invadirel terreny de l’equip adversari.

A qui passar? (es dóna prioritat al pase cap als jugadors més pròxims a la porteria contraria) Quan passar?Quin tipus de pase realitzar?Passar o avançar?

Quan he de progressar cap a laporteria?Quin és el millor espai al qualdesplaçar-me?Com puc crear un espai en l’àreacontrària?Soc necessari per al proper

pase?

   A   t  a  c

3 Aconseguir llançar a porteria imarcar.

Com puc aconseguir el gol?Des d’on puc ser més eficaç?A quines zones de la porteria hede llançar?Hi ha algú millor situat que jo?

On situar-me en cas de rebuig?Puc emportar-me la defensa perdeixar lliure un company?

Problemes TàcticsPrincipis Tàctics

A l’atacant amb pilota A l’atacant sense pilota

1. Recuperar la possessió de lapilota.

On he de situar-me?Com he de defensar?Com puc fer més difícil lapossessió?Quin tipus de marcatge realitzar?A l’home o a l’espai?

On he de situar-me?Com he de defensar?Quin tipus de marcatge realitzar?A l’home o a l’espai?

2. Evitar la invasió.

Com he de marcar?Com he de cobrir quan es trobenen l’àrea de meta?I fora de l’àrea?

Com he de marcar?Com he de cobrir quan es trobenen l’àrea de meta?I fora de l’àrea?

   D  e   f  e  n  s  a

3. Evitar el gol.On he de situar-me? (entre lapilota i la porteria)Què fer? Evitar el llançament,bloquejar el llançament, etc.

On situar-me? (de cara a la pilotai al jugador)Què fer? Cobrir angles de pase ollançament per protegir laporteria.

Principals problemes tàctics inherents als esports d’invasió.(Basat en les aportacions de Booth, 1983 i de Stoddart, 1985)

Per una altra banda, existeix l’ESTRATÈGIA que es diferencia de la tàcticaperquè les decisions que es prenen són el fruit d’un procés de reflexió que té llocabans de començar el joc, durant el mateix o un cop finalitzat aquest. La tàctica, per

contra, és el fruit del pensament en l’acció mateixa del joc, en el moment just i oportú.

Page 9: 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

8/14/2019 25795810 Quadern Alumne UDcolpbol 2nBATX

http://slidepdf.com/reader/full/25795810-quadern-alumne-udcolpbol-2nbatx 9/9

UNITAT DIDÀCTICA: COLPBOL

2n BATXILLERAT – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 8

LES BASES PEDAGÒGIQUES DEL COLPBOL 

El colpbol es fonamenta en unes bases pedagògiques que li donen la seuapersonalitat i naturalesa pròpia, és a dir, el fan un esport amb trets identificatius propis,

fàcilment reconeguts.

En aquest apartat es descriuen aquestes bases educatives. El treball individual arealitzar serà explicar-les, amb les vostres paraules, en funció d’allò que heu anatexperimentat al llarg de les sessions que integren aquesta unitat didàctica.

- Evitar l’increment de les desigualtats realçant l’esperit col·lectiu.

- Socialització extrema.

- Èxit-Autoestima.

- Dinamisme.

- Coeducació.

- Aprenentatges previs i igualtat d’oportunitats.

- Riquesa motriu.

- Treball tàctic.

FONTS DOCUMENTALS I BIBLIOGRÀFIQUES (web’s) 

Pàgina web oficial del Colpbol 

http://www.colpbol.es