UD La comunicació i funcions del llenguatge

37
1 UNITAT DIDÀCTICA: LA COMUNICACIÓ I LES FUNCIONS DEL LENGUATGE DEBORA KLEIN TORRENS Habilitats Lingüístiques per a l’educació Primària: ensenyament - aprenentatge de la Llengua Catalana. G2 M2, segon quadrimestre. Universitat de les Illes Balears 2014

Transcript of UD La comunicació i funcions del llenguatge

Page 1: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  1  

UNITAT  DIDÀCTICA:  LA  COMUNICACIÓ  I  LES  FUNCIONS  DEL  LENGUATGE  

DEBORA  KLEIN  TORRENS  Habilitats Lingüístiques per a l’educació Primària: ensenyament - aprenentatge de la Llengua Catalana. G2 M2, segon quadrimestre.

Professor: Joan Simò

Universitat de les Illes Balears 2014

Page 2: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  2  

INDEX

1. Introducció 3

2. Contextualització i justificació curricular 3

3. Objectius generals 4

Objectius específics 6

4. Continguts 8

5. Metodologia i atenció a la diversitat 9

6. Competències bàsiques 10

7. Temporalització 12

8. Activitats

a. Què és la comunicació? 13

b. Elements de la comunicació 17

c. Representació 19

d. Introducció a les funcions del llenguatge 21

e. Creació d’una situació comunicativa 24

f. Anàlisis de vídeos 26

g. Utilitzem tecnologia 28

9. Avaluació 30

10. Referències bibliogràfiques 32

11. Annexos 33

Page 3: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  3  

Introducció Aquesta unitat didàctica es basa en un dels temes més importants del

currículum de la llengua catalana: la comunicació i les funcions del llenguatge.

Els alumnes es comuniquen diàriament sense aturar-se a pensar què significa

la comunicació. Per mitjà de les activitats proposades a la unitat didàctica, els

alumnes tindran un coneixement significatiu i pràctic del concepte de

comunicació, els elements que intervenen en el acte comunicatiu i les funcions

del llenguatge.

Un dels objectius fonamentals pels alumes és saber treballar en grup, ja que la

metodologia que segueix la unitat didàctica fa imprescindible l’intercanvi de

comunicació entre l’alumnat amb la finalitat d’aportar-se’n coneixement

recíprocament.

El docent actua de mediador entre els alumnes i el seu aprenentatge, deixant

als alumnes extreure les seves pròpies conclusions.

Contextualització i justificació curricular

La unitat didàctica està enfocada al segon curs del segon cicle d’educació

primària. El nombre d’alumnes òptim per a les activitats és de 24 alumnes. No

obstant això, qualsevol nombre en el que es puguin fer grups de quatre també

funciona.

He escollit el tema de la comunicació i les funcions del llenguatge, ja que és un

tema que sempre m’ha agradat i mai m’ho han ensenyat de la manera que a mi

m’agradaria ensenyar-ho als meus futurs estudiants.

Considero que és un tema molt divertit per fer grups a classe i crear activitats

entretingudes on els alumnes aprenen al mateix temps que gaudeixen.

Mitjançant aquest continguts es pretén que els alumnes apliquin les seves

habilitats lingüístiques tant orals, com escrites al mateix temps que aprenen nous

continguts.

Page 4: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  4  

La realització de les activitats aportarà als alumnes coneixement teòrics i

pràctics per aplicar en situacions reals de la vida quotidiana, ampliant les seves

competències en diverses àrees.

Objectius Generals

Basat en el Currículum de les Illes Balears de Primària.

Ø Utilitzar la llengua per relacionar-se i per expressar-se de manera

adequada en l’activitat social i cultural, per participar en diverses

situacions de comunicació aplicant les regles bàsiques de comunicació i

adoptant una actitud de respecte davant els sentiments i les aportacions

de les altres persones.

Ø Emprar, de manera autònoma, els mitjans de comunicació social i les

tecnologies de la informació i la comunicació com a instruments de treball

i aprenentatge.

Ø Utilitzar les destreses lingüístiques bàsiques de la llengua catalana de

manera eficaç: escoltar, parlar, llegir i escriure.

Ø Comprendre i expressar-se oralment i per escrit en els diversos contextos

de l'activitat social i cultural, analitzant els discursos amb sentit crític.

Ø Posar en pràctica hàbits i estratègies de feina que permetin tant l'activitat

individual com l’aprenentatge cooperatiu, col·laborant activament i amb

responsabilitat en el treball en grup.

Page 5: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  5  

OBJECTIUS

GENERALS

Utilitzar la

llengua per relacionar-se i

per expressar-se de manera

adequada en l’activitat social

i cultural

Emprar, de

manera autònoma les

tecnologies de la informació

com instruments de

treball i aprenentatge.

Utilitzar les

destreses lingüístiques

bàsiques de la llengua catalana

de manera eficaç: escoltar,

parlar, llegir i escriure.

Comprendre i

expressar-se oralment i per

escrit en els diversos

contextos de l'activitat social

i cultural, analitzant els

discursos amb sentit crític.

Posar en

pràctica hàbits i estratègies de

feina que permetin tant

l'activitat individual com

l’aprenentatge cooperatiu,

col·laborant en el treball en

grup

Activitat 1 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 2 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 3 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 4 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 5 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 6 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 7 ✔ ✔ ✔ ✔ ✔

Page 6: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  6  

Objectius Específics

Ø Analitzar el coneixement previ i construir a partir del que coneixen. Ø Participar activament en les activitats de grups i de tota la classe aportant

els seus pensaments i coneixements. Ø Construir una definició de comunicació amb l’ajuda de recursos visuals i

del docent. Ø Analitzar els elements comunicatius a partir d’una imatge, així com

l’emissor, receptor, missatge, codi, canal i context. Ø Crear juntament amb un company situacions comunicatives on apareixen

funcions del llenguatge i ser capaç d’identificar-les.

Ø Presentar una situació comunicativa i diferenciar els elements

comunicatius. Ø Analitzar les funcions del llenguatge i justificar-les amb exemples per mitja

de vídeos.

Page 7: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  7  

OBJECT.

E S

P E

C Í

F I

C S

Analitzar

el coneixem

ent previ i construir

a partir del que

coneixen.

Participar

activament en les

activitats de grups i de

tota la classe aportant els

seus pensaments i

coneixements.

Construir

una definició de

comunicació amb

l’ajuda de recursos

visuals i del docent.

Analitzar

els elements

comunicatius a partir

d’una imatge, així

com l’emissor,

receptor, missatge,

codi, canal i context.

Crear

juntament amb un

company situacions

comunicatives on

apareixen funcions del

llenguatge i ser capaç

d’identificar-les.

Presentar

una situació comunicativ

a i diferenciar

els elements

comunicatius.

Analitzar

les funcions

del llenguatg

e i justificar-

les amb exemples

per mitja de vídeos.

ACT. 1 ✔ ✔ ✔ ACT. 2 ✔ ✔ ✔ ACT. 3 ✔ ✔ ✔ ACT. 4 ✔ ✔ ACT. 5 ✔ ✔ ✔ ACT. 6 ✔ ✔ ACT. 7 ✔ ✔ ✔

Page 8: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  8  

Contingut

Bloc 1. Escoltar, parlar i conversar

Ø Participació activa i cooperadora en interaccions comunicatives

espontànies pròpies de la vida quotidiana i de l'activitat d'aula

(informacions, converses reguladores de la convivència, discussions,

narracions de fets vitals o sentiments, etc.) i en altres de més formals i

dirigides (assemblees, debats, entrevistes, instruccions, explicacions,

etc.), respectant l’ordre espacial, cronològic o lògic en el discurs i valorant

i respectant les normes que regeixen l’intercanvi comunicatiu oral: escolta

atenta, mirada a l’interlocutor, respecte pel torn de paraula, papers

diversos en l’intercanvi, to de veu, postures i gestos adequats, fórmules

de cortesia, etc.

Ø Participació en situacions d'aprenentatge compartit per recollir i

intercanviar informació i opinions, planificar accions conjuntes, resoldre

conflictes, arribar a acords i manifestar les pròpies opinions, mostrant una

actitud de cooperació i de respecte per les aportacions i opinions de les

altres persones.

Ø Utilització d’estratègies que facilitin la comprensió dels missatges orals i

en potenciïn l’expressivitat.

Bloc 2. Llegir i escriure

Ø Comprensió de textos de situacions quotidianes de relació social

(correspondència escolar, regles de joc, normes de classe, etc.),

identificant-ne la informació rellevant.

Ø Interès pels textos escrits com a font d’informació, d’aprenentatge, i com a

mitjà de comunicació d’experiències i de regulació de la convivència.

Page 9: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  9  

Ø Utilització dirigida de les tecnologies de la informació i la comunicació i de

les biblioteques per obtenir informació i models per a la composició

escrita.

Bloc 4. Coneixement de la llengua

Ø Reconeixement dels elements del context comunicatiu com a factors que

incideixen en la selecció de les formes orals o escrites de l’intercanvi

comunicatiu.

Metodologia i atenció a la diversitat La metodologia utilitzada en la unitat didàctica segueix les bases d’un

aprenentatge constructiu on l’alumne reflexiona sobre el seu coneixement previ i

construeix nous coneixements a partir d’allò que ja coneixen.

El procés d’ensenyança- aprenentatge és contextual, és a dir, els estudiants

poden relacionar els continguts que es treballen a classe amb la vida real,

treballant amb recursos visuals que mostren situacions reals dels continguts i

fent-los ser protagonista del seu aprenentatge de forma pràctica.

D’aquesta manera, els estudiants treballen les competències bàsiques

establertes al currículum d’Educació Primària.

La figura del docent és essencial per aconseguir l’èxit en les activitats. Seguint

un rol d’orientador en l’aprenentatge dels conceptes on el seu objectiu no és

donar la solució correcta, és guiar-les pel camí correcte per a que ells arribin de

forma autònoma.

Totes les activitats proposades a la unitat didàctica estan dissenyades per a què

siguin obertes i flexibles a la diversitat de l’alumnat, treballant en grups petits on

els alumnes aprenen al seu ritme, es complementen i ajuden recíprocament amb

Page 10: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  10  

la finalitat de crear les seves pròpies conclusions i construint-se alhora el seu

aprenentatge.

Competències bàsiques Competència en comunicació lingüística

v Posar-se en el lloc de l’altre: escoltar, analitzar i tenir en compte opinions

diferents de la pròpia. v Establir vincles constructius amb els altres a través de la conversa. v Acceptar i realitzar crítiques amb esperit constructiu v Gaudir escoltant i expressant-se de forma oral i escrita. v Tenir confiança en si mateix per expressar-se oralment i per escrit. v Organitzar i autoregular el propi pensament, les emocions i la conducta. v Analitzar el sistema de la llengua i reflexionar-hi per comprendre’n els

usos i el funcionament. v Comprendre missatges orals en diferents situacions comunicatives.

Desenvolupar estratègies bàsiques per recolzar la comprensió oral. v Analitzar de manera crítica la informació obtinguda. v Parlar en públic amb seguretat i confiança. v Resoldre conflictes a través del diàleg.

Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic v Interpretar la informació que es rep per predir i prendre decisions amb

autonomia i iniciativa personal.

Tractament de la informació i competència digital

v Emprar el vocabulari bàsic de l’ordinador

v Manejar bàsicament aparells i programes multimèdia

v Utilitzar les eines de navegació per internet com a element essencial per

informar-se i aprendre

Page 11: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  11  

v Mostrar una actitud positiva davant les noves TIC, com una font potencial

d’enriquiment personal i social

Competència social i ciutadana v Iniciar-se en el coneixement de les pròpies possibilitats, dificultats i

mancances, del que es pot fer sol o amb ajuda

v Ser conscient dels processos i de les estratègies necessàries per

desenvolupar les pròpies possibilitats

v Ser conscient d’allò que se sap i del que cal aprendre

v Tenir confiança en si mateix i perspectives d’èxit

v Acceptar els errors i aprendre d’ells

v Manifestar interès per aprendre

v Desenvolupar estratègies que facilitin la comprensió, l’expressió,

l’atenció, la concentració, la memorització, el raonament i la motivació

v Aprendre de i amb els altres

v Relacionar els continguts que s’han d’aprendre amb els aprenentatges

previs i amb l’experiència personal

Autonomia i iniciativa personal

v Adquirir confiança en un mateix i autoestima

v Aprendre dels errors

v Ser capaç d’imaginar, emprendre, desenvolupar i avaluar accions o

projectes individuals o col·lectius

v Mantenir la motivació per aconseguir l’èxit

v Relacionar-se, cooperar i treballar en equip de manera cooperativa i

flexible

v Relacionar-se, cooperar i treballar en equip de manera cooperativa i

flexible

v Comunicar als altres les pròpies idees i decisions així com valorar les

idees dels altres

Page 12: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  12  

Temporalització La unitat didàctica esta dissenyada per una duració de 7 sessions, ja que la

primera activitat es divideix en dues sessions i les dues darreres es fan el mateix

dia.

SESSIONS ACTIVITATS

Primera sessió Primera activitat - Què és la

comunicació?

Segona sessió Primera activitat - Què és la

comunicació?

Tercera sessió Segona activitat - Elements de la

comunicació

Quarta sessió Tercera activitat - Representació

Cinquena sessió Quarta activitat - Introducció a les

funcions del llenguatge

Sisena sessió Cinquena activitat - Creació

comunicativa

Setena sessió Sisena activitat - Anàlisis de vídeos

Setena activitat – Utilitzar la tecnologia

Page 13: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  13  

Primera Activitat – Què és la comunicació?

Descripció

La primera activitat es basa en analitzar el coneixement previ dels alumnes i

començar a construir coneixement a partir d’allò que ja coneixen.

El docent haurà gravat vídeos o fet fotos de diferents situacions de l’escola, com

docents organitzant una excursió, alumnes parlant d’una pel·lícula, una carta al

director, el recepcionista parlant per telèfon, alumnes solucionant conflictes o

enviant missatges pel telèfon mòbil. Els alumnes tindran una fitxa d’activitats* a

omplir en grups on hauran d’escriure el que pensen abans i després d’analitzar

els vídeos. Tindran temps per debatre els seus pensaments i per escriure les

seves respostes.

Primera part

Abans d’analitzar-los es demanarà als alumnes “Què és la comunicació?”, en

cas que els alumnes no sàpiguen que respondre el docent farà preguntes per

orientar-los, com per exemple, “Parlar amb un company sobre les tasques que

heu de fer, és comunicació?; Ballar al pati, és comunicació? Demanar les

                                                                                                               *  Adjunt  a  l’annex  *  Adjunt  a  l’annex  

Page 14: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  14  

instruccions per fer funcionar un cotxe autodirigit, és comunicació? Enviar un

missatge al teu pare per telèfon, és comunicació?

Una vegada contestada aquesta pregunta, els demanarà “Quins són els

elements necessaris per comunicar-se”? En cas que els alumnes no sàpiguen

que respondre, tornarà a fer preguntes per orientar-los com per exemple, “Són

les persones necessàries?”; “Què volen transmetre?”; “Com?”; “És important la

situació en la que es troben?”.

Segona part

Després de que els alumnes hagin reflexionat sobre la comunicació i els seus

elements, observaran els vídeos i tornaran a contestar les preguntes en la fulla

de paper * fent referència als exemples observats, per exemple, Hi ha

comunicació entre la mestre i el director perquè li està comunicant el què ha

passat al pati i el director ha reaccionant dient-li que no passava res.

Tercera part

Posada en comú amb la resta de la classe. Els alumnes construeixen una

definició per mitja dels recursos visuals de situacions comuns en el seu entorn i

amb l’ajuda del docent.. Arribant a la definició:

La comunicació és el procediment de transmissió d’informació des d’un punt

d’emissió (origen) fins a un punt de recepció (destinació), mitjançant un

missatge, amb un codi conegut pels implicats en l’acte de comunicació,

transmès a través d’un canal concret i en un context determinat.

Aquesta definició s’escriurà en una cartolina i s’aferrarà a la classe.

Quarta part

Els alumnes analitzen en grup a la fitxa d’activitats els vídeos i fotos els elements

comunicatius; emissor, receptor, missatge, codi, canal i context.

Una vegada finalitzat es corregeixen amb el docent.

                                                                                                               *  Adjunt  a  l’annex  

Page 15: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  15  

Seqüenciació

- Reflexionar i contestar en grup les preguntes de la fulla d’activitats abans

de veure els recursos visuals.

- Reflexionar i contestar en grup les preguntes de la fulla d’activitats

després de veure els recursos visuals.

- Posada en comú amb la resta de la classe i construcció de la definició de

comunicació i dels elements necessaris.

Temporalització Dues sessions; 1 hora 45 minuts.

Agrupació Taules de quatre alumnes i es treballa en grups de quatre.

Intervenció del docent El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant

la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució.

Els ajuda a veure els elements necessaris per a la comunicació, a construir la

definició de comunicació i corregir l’activitat.

Recursos

- Fitxes amb l’activitat per els grups.*

- Recursos visuals que indiquin què és i què no és comunicació.

                                                                                                               *  Adjunt  a  l’annex  

Page 16: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  16  

- Cartolina per escriure la definició de comunicació.

Page 17: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  17  

Segona activitat – Elements de la comunicació

Descripció

Dividirem la classe en grups de quatre, com en les sessions anteriors. El docent

repartirà diferents imatges* que representen la comunicació a cada grup. Els

alumnes hauran d’analitzar els elements comunicatius, així com el receptor,

emissor, missatge, codi, canal i context i escriure-los a la fitxa1 repartida.

Posteriorment explicarà el seu anàlisis a la resta de la classe.

Finalment faran un mural per grups a la

classe amb una imatge en gran que

representi la comunicació i cada grup

s’encarregarà d’escriure un dels elements

comunicatius en relació a la imatge.

Seqüenciació

- Reflexionar i escriure sobre els elements comunicatius de les imatges a la

fitxa.

                                                                                                               *  Imatges  adjuntades  a  l’annex  1  Fitxa  adjunta  a  l’annex  

Page 18: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  18  

- Presentació del anàlisis de les imatges en grups a la resta de la classe.

- Creació del mural

Temporalització

40 minuts

Agrupació

Taules de quatre alumnes i es treballa en grups de quatre.

Intervenció del docent

El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant

la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució i

controla la conducta de la classe durant la creació del mural. Els ajuda a veure

els elements necessaris per a la comunicació, corregir l’activitat i crear el mural.

Recursos

- Imatges que presenten comunicació.*

- Imatge en color D3.

- Paper D4 per escriure els elements comunicatius en relació a la imatge.

- Retoladors de colors.

                                                                                                               *  Adjunt  a  l’annex  

Page 19: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  19  

Tercera activitat – Representació

Descripció

Una vegada que els alumnes s’hagin familiaritzat amb el concepte de

comunicació i amb els seus elements, faran una petita representació de 5 minuts

per grups de quatre i la resta de la classe haurà d’esbrinar els elements

comunicatius així com l’emissor, receptor, missatge, codi, canal i context.

Seqüenciació

- Preparació de la representació

- Representació i anàlisi dels elements comunicatius

Temporalització

- 10 minuts per preparar la representació.

- 5 minuts per grup per fer la representació (total de 35 minuts)

Page 20: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  20  

Agrupació

Els alumnes preparen la representació en grups de quatre a la classe. Durant el

temps de la presentació cada grup estarà assegut al seu lloc i els que

pressenten es col·locaran davant de la resta de la classe.

Intervenció del docent

El docent s’encarrega de supervisar la conducta i la organització de la classe.

Orienta als alumnes en la seva representació en cas que necessitin ajuda.

Fa de mediador entre els alumnes a l’hora de esbrinar els elements

comunicatius de les representacions.

Page 21: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  21  

Quarta activitat – Introducció a les funcions del

llenguatge

Descripció

Els alumnes treballaran en grups de quatre. El docent farà reflexionar als

alumnes sobre “per a què serveix el llenguatge”. En grups hauran de concretar la

seva resposta. El docent escriurà a la pissarra digital les respostes de tots els

grups.

Posteriorment, hauran de reflexionar sobre “quines són les funcions del

llenguatge”; fent referència a la diferencia entre “funció” i “servir per a”.

Per grups obtindran targetes* amb els noms de la funció i l’explicació per

separat.

L’objectiu és que cerquin la parella de la funció amb l’explicació. D’aquesta

manera treballaran el seu coneixement previ i trauran les seves pròpies

conclusions abans de que el docent expliqui el tema.

Una vegada que els alumnes hagin reflexionat sobre les funcions del llenguatge,

es posarà en comú la solució dels grups, justificant la seva resposta. Amb la

                                                                                                               *  Targetes  adjuntes  a  l’annex  

Page 22: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  22  

ajuda del docent els alumnes comprendran el significat de cada funció.

Seqüenciació

- Reflexió sobre “per a què serveix el llenguatge”.

- Reflexió sobre “quines són funcions del llenguatge”.

- Joc de targetes.

- Posada en comú.

Temporalització

40 minuts

Agrupació

Taules de quatre alumnes i es treballa en grups de quatre.

Intervenció del docent

El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant

la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució.

Els ajudarà a entendre les funcions del llenguatge desprès de que hagin

reflexionat.

Recursos

- Pissarra digital

- Targetes amb la funció i l’explicació*

                                                                                                               *  Targetes  adjuntes  a  l’annex  

Page 23: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  23  

Page 24: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  24  

Cinquena activitat – Creació comunicativa

Descripció

Els alumnes treballen en grups de quatre. No obstant, a la primera part

d’aquesta activitat treballaran en parelles creant dos exemples per cada una de

les funcions del llenguatge. Posteriorment, les llegiran a l’altra parella que hi ha a

la mateixa taula i aquests hauran d’endevinar quina és la funció del llenguatge i

viceversa.

El docent començarà llegint les seves frases a la resta de la classe i ells hauran

d’esbrinar quina és la funció del llenguatge, fent de model de l’activitat per als

alumnes. També podran fer-ne ús de les targetes utilitzades a l’activitat anterior

per veure l’explicació de les funcions i exemples.

Seqüenciació

- Escriptura en parelles de les frases

- Lectura i endevinalla de les altres parelles

Temporalització

Page 25: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  25  

30 minuts

Agrupació

Taules de quatre alumnes, es treballa en parelles i en grups de quatre.

Intervenció del docent

El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant

la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució.

Els ajuda a crear frases a aquells que tinguin problemes i supervisa les

respostes dels alumnes.

Recursos

- Poden utilitzar les targetes de l’activitat anterior.

Page 26: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  26  

Sisena activitat – Anàlisi de vídeos

Descripció

Per dur a terme la següent activitat s’utilitzarà els vídeos gravats pel docent de

situacions quotidianes a l’escola que es varen emprar a la primera activitat.

Per grups hauran d’omplir una fitxa analitzant cada un dels vídeos dient quina

funció s’ha utilitzat amb exemples.

Finalment cada grup explicarà cada una de les funcions analitzades al vídeo.

Seqüenciació

- Visualització i anàlisi de vídeos.

- Posada en comú.

Temporalització

Page 27: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  27  

40 minuts.

Agrupació

Taules de quatre alumnes, es treballa en grups de quatre.

Intervenció del docent

El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant

la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució.

Finalment els ajuda a corregir l’anàlisi dels vídeos.

Recursos

- Vídeos que representin funcions del llenguatge.

Page 28: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  28  

Setena activitat – Utilitzem Tecnologia

Descripció

Aquesta darrera activitat es basa en el repàs de les funcions del llenguatge per

mitja d’un recurs online que presenta una frase com per exemple: “com plou,

estic xopat!” on els alumnes han d’escollir entre les funcions referencial, fàtica,

expressiva/emotiva, conativa, poètica, poètica o metalingüística.

El mateix joc es corregeix al moment si la resposta és o no correcta. D’aquesta

manera els alumnes autoavaluen el seu coneixement en les funcions del

llenguatge.

Seqüenciació

- Utilització del recurs digital al ordinador

Temporalització

10 minuts

Agrupació

Page 29: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  29  

Els alumnes poden treballar en parelles segons la disponibilitat d’ordinadors.

Intervenció del docent

S’encarrega de l’organització del alumnat a la classe segons la disponibilitat

d’ordinadors i de controlar el funcionament dels ordinadors. Ajuda als alumnes

en cas que ho necessitin.

Recursos

- Ordinadors - Connexió a internet - Recurs digital

Page 30: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  30  

Avaluació Es valorarà l’assoliment d’objectius conceptuals, procedimentals i actitudinals al

llarg de les set sessions.

El mestre constarà d’una fitxa de cada alumnat on al final de la unitat didàctica

farà una valoració total del procés de l’alumnat en l’adquisició dels objectius.

On Bà Bé és un punt ; R à Regular és mig punt ; M à Malament no obté punt.

El màxim de punts que un alumne pot assolir serà 12 i el mínim serà 0.

Aquesta fitxa és la següent:

Nom: _____________________________ Sessions ateses: ________________

Objectius B R M Comentaris

1 Analitza el coneixement previ i construir a

partir del que coneixen.

2 Participa activament en les activitats de

grups i de tota la classe aportant els seus

pensaments i coneixements.

3 Construeix una definició de comunicació

amb l’ajuda de recursos visuals i del docent.

4 Crea juntament amb un company situacions

comunicatives on apareixen funcions del

llenguatge i ser capaç d’identificar-les.

5 Presenta una situació comunicativa i

diferenciar els elements comunicatius.

6 Analitza les funcions del llenguatge i

justificar-les amb exemples per mitja de

vídeos.

7 Utilitza la llengua per relacionar-se i per

expressar-se de manera adequada en

l’activitat social i cultural,

8 Empra, de manera autònoma, els mitjans de

comunicació social i les tecnologies de la

informació i la comunicació com a

instruments de treball i aprenentatge.

9 Utilitza les destreses lingüístiques bàsiques

Page 31: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  31  

de la llengua catalana de manera eficaç:

escoltar, parlar, llegir i escriure.

10 Compren i expressar-se oralment i per escrit

en els diversos contextos de l'activitat social i

cultural, analitzant els discursos amb sentit

crític.

11 Posa en pràctica hàbits i estratègies de feina

que permetin tant l'activitat individual com

l’aprenentatge cooperatiu, col·laborant

activament i amb responsabilitat en el treball

en grup.

12 TOTAL Puntuació:

Page 32: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  32  

Bibliografia

Competències bàsiques Illes Balears:

http://cbib.caib.es/index.php?Itemid=194&layout=generic&option=com_k2&tag=D

imensions&task=tag&view=itemlist

Currículum d’Educació Primària Illes Balears:

Annex del Decret 72/200. (27,juny, 2008). Llengua Catalana i Literatura. BOIB

núm. 92.

Page 33: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  33  

ANNEXOS

Act 1. QUÈ ÉS LA COMUNICACIÓ? Abans dels recursos visuals Què és la comunicació? Quins són els elements necessaris

per a que es produeixi?

Després dels recursos visuals Què és la comunicació? Quins són els elements necessaris

per a que es produeixi?

Page 34: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  34  

Act. 1 ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ

Primer recurs visual

ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS

Segon recurs visual

ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS

Page 35: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  35  

Act. 2 IMATGES

Page 36: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  36  

Act. 2 ANÀLISI D’IMATGES Primera Imatge

ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS

Segona Imatge

ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS

Page 37: UD La comunicació i funcions del llenguatge

  37  

Act. 4 TARGETES

FUNCIÓ  EXPRESSIVA  

Emissor  –  Estat  d’ànim  de  l’emissor.  Transmeteix  informació.  Exclamacions.  Quin  mal  de  cap!    

FUNCIÓ  APEL·LATIVA  

FUNCIÓ  REPRESENTATIVA  

FUNCIÓ  METALINGÜÍSTICA  

FUNCIÓ  FÀTICA  

FUNCIÓ  POÈTICA  

Receptor  –  El  parlant  vol  aconseguir  alguna  cosa.  Joan,  si  us  plau,  escoltam!  

Referent/Missatge  –  Vol  transmetre  un  contingut  que  el  receptor  desconeix.  París  és  la  capital  de  França.  

Codi  -­‐  Llengua  -­‐  Utilitza  la  llengua  per  parlar  d'ella  mateixa.  La  paraula  bonic  és  un  adjectiu  

Canal  –  Per  a  què  aquest  romangui  obert  i  així  la  comunicació  es  manté.  si,  és  clar,  ho  entenc…  

Missatge  –  Apareix  sempre  que  l’expressió  atru  l’atenció  sobre  la  seva  forma,  s’utilitza  el  llenguatge  am  propòsit  estètic.  Tan  bó  com  el  sol