UD Gegants i Gegantes

13
UNITAT DIDÀCTICA: Els gegants i les gegantes Justificació: En aquesta unitat didàctica treballem el nom de la classe: “els gegants i les gegantes” i el bosc ja que aquest any és el tema transversal de l’escola. Cal esmentar que treballar els gegants i les gegantes i el bosc, permetrà aprofundir els nostres coneixements vers la natura i la cultura. Àrea: Globalitzades, però prioritzem l’àrea II: “Descoberta de l’entorn”. Temporització: Trimestre: ANUAL Durada: entre 20-30 minuts depenent del ritme dels infants Periodicitat: al llarg de la setmana (2 o 3 cops) Capacitats: Hi ha nou capacitats agrupades en quatre eixos que donaran pas a les competències bàsiques de primària. 1. Aprendre a ser i actuar d'una manera cada vegada més autònoma. Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i la coordinació, tot adonant-se de les seves possibilitats. Assolir progressivament seguretat afectiva i emocional i anar-se formant una imatge positiva d'ell mateix i dels altres. Adquirir progressivament hàbits bàsics d'autonomia en accions quotidianes, per actuar amb seguretat i eficàcia. 2. Aprendre a pensar i a comunicar. Pensar, crear, elaborar explicacions i iniciar-se en les habilitats matemàtiques bàsiques.

Transcript of UD Gegants i Gegantes

Page 1: UD Gegants i Gegantes

UNITAT DIDÀCTICA: Els gegants i les gegantes

Justificació: En aquesta unitat didàctica treballem el nom de la classe: “els gegants i les gegantes” i el bosc ja que aquest any és el tema transversal de

l’escola. Cal esmentar que treballar els gegants i les gegantes i el bosc, permetrà aprofundir els nostres coneixements vers la natura i la cultura.

Àrea:

Globalitzades, però prioritzem l’àrea II: “Descoberta de l’entorn”.

Temporització:

Trimestre: ANUAL

Durada: entre 20-30 minuts depenent del ritme dels infants

Periodicitat: al llarg de la setmana (2 o 3 cops)

Capacitats: Hi ha nou capacitats agrupades en quatre eixos que donaran pas a les competències bàsiques de primària.

1. Aprendre a ser i actuar d'una manera cada vegada més autònoma.

Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i la coordinació, tot adonant-se de les seves possibilitats.

Assolir progressivament seguretat afectiva i emocional i anar-se formant una imatge positiva d'ell mateix i dels altres.

Adquirir progressivament hàbits bàsics d'autonomia en accions quotidianes, per actuar amb seguretat i eficàcia.

2. Aprendre a pensar i a comunicar.

Pensar, crear, elaborar explicacions i iniciar-se en les habilitats matemàtiques bàsiques.

Progressar en la comunicació i expressió ajustada als diferents contextos i situacions de comunicació habituals per mitjà dels diversos

llenguatges.

3. Aprendre a descobrir i tenir iniciativa.

Observar i explorar l'entorn immediat, natural i físic, amb una actitud de curiositat i respecte i participar, gradualment, en activitats

socials i culturals.

Mostrar iniciativa per afrontar situacions de la vida quotidiana, identificar-ne els perills i aprendre a actuar-hi en conseqüència.

4. Aprendre a conviure i habitar el món.

Conviure en la diversitat, avançant en la relació amb els altres i en la resolució pacífica de conflictes.

Comportar-se d'acord amb unes pautes de convivència que el portin cap a una autonomia personal, cap a la col·laboració amb el grup i

cap a la integració social.

Page 2: UD Gegants i Gegantes

Objectius d’aprenentatge:

Observar mitjançant fotografies les característiques dels gegants del bosc i els de

ciutat

Identificar l'hàbitat dels gegants

Comparar el pes i la mida del gegant amb el propi cos o amb altres unitats de

mesura (cordes, cintes,...)

Representar els gegants i les gegantes a nivell de llenguatge plàstic

Descobrir alguns contes populars en els quals hi surten gegants

Treballar les grafies de la paraula GEGANT

Conèixer alguns animals que viuen al bosc

Identificar i diferenciar alguns animals diürns i nocturns

Aprendre nou vocabulari referit a aquest tema: gegants, capgrossos, geganters,

faixa, espardenyes, gralla, sac, etc.

Conèixer el nom dels gegants del poble: Julià i Montserrat

Expressar els coneixements apresos al llarg del projecte

Mostrar interès per participar en les converses

Continguts:

Descoberta d’un mateix i dels altres

Autoconeixement i gestió de les emocions

Joc i moviment

*Imitació dels moviments dels gegants: gambades, passes

lentes,....

*Construcció de l’entorn en el qual vivien els gegants/es

Relacions afectives i comunicatives

*Identificació de les diferents parts del cos dels gegants

Autonomia personal i relacional

Descoberta de l’entorn

Exploració de l’entorn

*Coneixement de les característiques perceptibles dels

gegants (forçuts,...)

*Coneixement d’alguns animals que viuen al bosc i que són

diürns o nocturns

Experimentació i exploració

*Comparació dels gegants amb objectes o edificis de

l'entorn proper

Raonament i representació

*Diferenciació dels conceptes de mesura i pes: alt-baix i

pesant-lleuger

*Ordenació i seqüenciació d'algunes escenes del conte “el

gegant del pi”

Comunicació i llenguatges

Observar, escoltar i experimentar

*Escolta i comprensió de diferents narracions que parlin

Page 3: UD Gegants i Gegantes

sobre els gegants

Parlar, expressar i comunicar

*Memorització de la cançó “el Gegant del Pi”.

Interpretar, representar i crear

*Lectura i escriptura de paraules relacionades amb el tema:

GEGANT, BOSC,... .

*Identificació dels gegants de Lliçà d'Amunt: Montserrat i

Julià

*Observació indirecta dels gegants mitjançant pel·lícules,

vídeos o llibres

*Composició d'un gegant combinant correctament les parts

d'aquest (trencaclosques)

*Representació objectiva d'un gegant i d'una geganta en

format paper

*Actitud de respecte i atenció vers als altres

*Participació activa en les activitats proposades del projecte

Metodologia:

Emprarem una metodologia constructivista en la qual tindrem en compte els coneixements previs dels infants. Intentarem que les activitats siguin

participatives i significatives i serem bastant flexibles en els ritmes d’aprenentatge de cada infant. A més a més, potenciarem la participació familiar ja

que les famílies seran les encarregades de buscar informació del tema escollit amb el seu fill o filla.

*Espai: l’aula, la biblioteca, l’aula de psico i l’aula d'informàtica

*Agrupament: grup classe i en petit grup (a estones)

*Recursos humans: la tutora, la mestra de suport i el mestre de psico

*Recursos materials: informació aportada pels infants com llibres, fotos, pel·lícules, etc.

*Recursos didàctics: fitxes, cartells, contes, cançons i poemes sobre els gegants, el full per ordenar les seqüències de la història del “gegant del pi”, etc.

*Recursos TIC: DVD’s del bosc i el canó.

Page 4: UD Gegants i Gegantes

Atenció a l’alumnat amb necessitats específiques de suport educatiu:

El mestre tindrà en compte els diferents ritmes d’aprenentatge dels infants i els companys i les companyes podran ajudar als infants que no necessitin.

Alhora, intentarem comunicar-nos amb diferents suports (visual,...) i farem activitats que tinguin en compte les diferents intel·ligències múltiples: activitats

que permetin treballar el cos, la motricitat fina, etc.

Avaluació:

S’avaluarà en funció dels coneixements que han anat adquirint els infants al llarg de tot els projecte, tot respectant sempre les diferències individuals i els

diferents ritmes d’aprenentatge.

Es faran tres tipus d’avaluacions:

Avaluació inicial: Realitzarem una conversa sobre el que sabem del bosc i, després, farem un dibuix amb retoladors. En un altre sessió,

preguntarem als infants sobre el que sabem dels gegants i gegantes. A continuació, dibuixaran uns gegants per tal de saber el que coneixen.

Avaluació formativa: Farem una conversa sobre el que volem saber dels gegants i què podem fer per obtenir informació. Després d'això, hauran

de buscar informació dels gegants a casa i cada nen/a ens explicarà el que ha trobat. A partir d’aquí donarem respostes a les preguntes formulades

pels nens/es i sempre que sigui possible farem una activitat individual sobre el tema tractat en la pregunta. Sorgiran preguntes com: on viuen els

gegants, com viuen, què mengen, etc.

Avaluació sumativa: Una vegada s’hagi resolt totes les preguntes i, per concloure el projecte, parlarem sobre el que hem après dels  gegants/es i

realitzarem un dibuix final de com veiem ara els gegants/es. També, podrem comparar el primer dibux amb l’últim per veure les diferències.

Cal esmentar que avaluarem els objectius que ens hem proposat i reflexionarem sobre les activitats i els recursos que hem utilitzat, les possibles noves

activitats, etc.

Criteris d’avaluació

Coneix algunes grafies de la paraula GEGANT

Sap identificar l'hàbitat dels gegants del bosc i els de ciutat

Coneix quan pot mesurar un gegant (amb el propi cos)

Page 5: UD Gegants i Gegantes

Sap dibuixar un gegant/a

Identifica alguns animals que viuen al bosc

Coneix alguns animals diürns i nocturns

Aprèn nou vocabulari referit a aquest tema: gegants, capgrossos, geganters, faixa, espardenyes, gralla, sac, etc.

Coneix el nom dels gegants del poble: Julià i Montserrat

Sap expressar els coneixements apresos al llarg del projecte

Mostra interès per participar en les converses sobre els gegants/es

Page 6: UD Gegants i Gegantes

Activitats d’ensenyament-aprenentatge: Recursos

Les activitats que realitzarem són segons els interessos dels infants i, a mesura, que vagin portant

informació anirem decorant el racó dels gegants i gegantes.

Activitats d’introducció i motivació:

Activitat 1 (tres sessions): Es tindran en compte els coneixements previs dels infants i, per això,

farem una conversa inicial sobre el que sabem del bosc (sessió 1) i dels gegants (sessió 2).

Posteriorment, cada infant farà un dibuix amb retoladors del bosc i, a la següent sessió, el del

gegant/a. Cal afegir que dies abans s'haurà repartit una nota als pares informant de la tasca que

hauran de fer: buscar amb els seus fills/es coses relacionades amb els gegants. Per últim, en una

altra sessió preguntarem als infants sobre com podem trobar informació dels gegants/es

- fitxa per fer l’activitat 1 (dibuix inicial del bosc i dels

gegants/es)

- el material aportat per cada infant

- contes i imatges de gegants per formular hipòtesis

sobre COM SÓN, ON VIUEN I QUÈ MENGEN

Activitat 2: Presentarem dos dibuixos d’un gegant i d’una geganta en format DIN-A3 per posar-los al

racó dels gegants/es. Cal afegir que entre tots els pintarem amb ceres, però en petit grup.

- 2 fulls DIN-A3 (dibuixos d’un gegant i una geganta)

i ceres

Activitat 3: Explicarem el conte “El gegant de pi” i ordenarem les seqüències del mateix. Després,

farem un dibuix d’allò més els ha agradat del conte.

- el conte “El gegant del Pi ”

- fulls

Activitats de desenvolupament

Activitat 4: Preguntarem als infants com s’escriu la paraula gegant i picarem les síl·labes. Després,

sortirà un voluntari a la pissarra per escriure la paraula GEGANT amb l’ajuda dels companys/es.

També, comptarem el nombre de lletres i pensarem noms que comencin per la lletra “G”. Per últim,

repartirem un full en el qual hauran d’escriure la paraula GEGANT i la resseguiran amb retoladors.

Finalment, hauran d’escriure algun nom que comenci per la lletra “G”.

- Full: ESCRIVIM LA PARAULA GEGANT

Activitat 5: [COM SÓN] En aquesta activitat preguntarem als infants com creuen que són els - conte “el maravilloso mundo de los gigantes”.

Page 7: UD Gegants i Gegantes

gegants. Si són alts o baixos, grans o petits, si tenen bon caràcter o mal geni, si tenen una pell suau

o rugosa, si són calbs o tenen cabell, si sempre porten botes i un sac, etc. Intentarem dismitificar el

fet que tots els gegants són dolents.

Editorial Susaeta.

Activitat 6: Preguntarem als infants sobre els animals que ens podem trobar al bosc i enganxarem

unes fotografies a la pissarra per classificar els animals del bosc, els de la sabana (elefant i lleó) i els

de la jungla (tigre) [hi ha un nen que pensa que al bosc viuen els tigres]. Després, ens centrarem

amb els animals que hi ha al bosc i demanarem voluntaris que ens ajudin a enganxar els noms de

cada animal. Per últim, ensenyarem l’activitat que farem: haurem de relacionar cada animal amb el

seu nom.

- fotos dels animals del bosc

- fitxa dels animals del bosc (han de relacionar

la imatge amb el seu nom).

Activitat 7: En aquesta sessió farem hipòtesis sobre els animals que surten de nit. Aleshores,

ensenyarem animals nocturns i diürns i els haurem de classificar. També, ens preguntarem per què

deuen sortir a la nit i què fan durant el dia. Per últim, explicarem la feina que farem: hauran de posar

alguns noms dels animals que són nocturns (mussol, porc senglar,...) i pintar-los.

- Fotos d’animals nocturns i diürns

- Fitxa: hauran de posar dos o tres noms dels

animals nocturns i els hauran de pintar.

Activitat 8: [ON VIUEN] Intentarem preguntar-nos on viuen els gegants. S’amaguen? Encara n’hi

han? Poden nedar? Després, escriuem a la pissarra els noms dels llocs on poden viure realment: en

una cova, al bosc, etc. Per últim, ho escriuran en format paper i pintaran els dibuixos corresponents.

- FULL

Activitat 9: [QUÈ MENGEN] Farem hipòtesis dels aliments que mengen els gegants: són llaminers?,

mengen persones o són vegeterians? Per últim, repartirem un full en el qual haurem de pintar els

aliments que mengen els gegants.

- FULL (pintar les imatges corresponents i fer una

creu a les altres)

Activitat 10: Aquesta sessió es farà a l’hora de psico i intentarem caminar com gegants i gegantes,

ens disfressarem com ells i construïrem un poblat. Si dóna temps, podrem jugar al joc gats i ratolins

ens format “gegant/a”.

- material de psico com: cordes, mocadors, .... .

Activitat 11: Parlarem dels ocells que coneixen: si són grans, de qui color són, què deuen menjar,.. .

Per últim, ensenyarem diferents ocells com coloms, pardals, corbs,..., i relacionarem la imatge amb

el nom.

- fitxa

Activitat 12: MESURA AMB CORDES. Preguntarem quan deuen mesurar els gegants. A - cordes

Page 8: UD Gegants i Gegantes

continuació, sortirem al passadís i intentarem calcular quants nens/es fan falta per mesurar l’alçada

d’un gegant (cordes). A més a més, intentarem “omplir” la figura del gegant (dibuixarem un gegant

amb cordes i a dins s’aniran posant nens/es).

Activitat 13: Preguntarem als infants sobre com caminen els gegants. Sortiran alguns voluntaris que

ens escenificaran els passos dels gegants. Després, ensenyarem un full amb tres camins diferents.

Primer, els resseguirem amb el dit, després amb el llapis i, per últim, amb retoladors.

- full (camins)

Activitat 14: En aquesta activitat recordarem cançons que parlin dels gegants (el gegant del pi).

També, podrem escenificar-ho a l’aula. Després, ballarem la “dansa dels gegants”. Per últim, podran

pintar la partitura de “el gegant del pi”.

- cançó del gegant del pi

- full amb la partitura del gegant del pi

Activitat 15: Llegirem el poema “els gegants” d’en Joan Maragall i reflexionarem sobre aquest: parla

dels gegants del bosc o els de poble? Algú ha anat a la festa major? Què es celebra? Per últim,

repartirem el full en el qual hauran d’encerclar la paraula gegant i dibuixar l’ambient festiu de la festa

major.

- full amb el poema

- gomets

Activitat 16: (GEGANTS DE LLIÇÀ). Preguntarem si coneixen algun gegant “disfressat” de Lliçà

d’Amunt i explicarem la història dels gegants del poble. Per últim, hauran de dibuixar els trets

característics dels gegants de Lliçà: són alts, tenen cabell natural i somriuen.

- fitxa ( els gegants de Lliçà d’Amunt).

Activitat 17: Recordarem com es diuen els gegants de Lliçà (Julià, Montserrat i Xavi) i haurem

d’escriure el seu nom (abans picarem les síl·labes i buscarem semblances amb els noms dels infants

de l’aula).

- fitxa (noms)

Activitat 18: Ensenyarem una foto dels capgrossos de Lliçà tot recordant el conte “Gegants i

capgrossos”. Farem hipòtesis sobre si pesen molt o no i comptarem quants capgrossos tenim.

- fitxa ( introducció a les sumes)

Activitats de consolidació

Activitat 19: Preguntarem als infants si saben què és un laberint i ensenyarem el dibuix d’un gegant

que no troba casa seva. Així doncs, l’haurem d’ajudar i demanarem que surti un voluntari/a. Per

últim, repartirem el full en el qual hauran de fer el camí de tornada a casa amb llapis i caldrà escriure

- full del laberint

Page 9: UD Gegants i Gegantes

al costat del gegant “gegant” i al costat de la casa “casa”, a més de pintar els dibuixos.

Activitat 20: [trencaclosques]. Ensenyarem als infants una imatge d’un gegant dividida en diferents

parts ja que farem un trencaclosques. Primer, hauran de pintar el gegant amb colors i, després,

retallar-lo per les diferents línies i posar-hi el nom al darrera de cada peça. Per últim, ho hauran de

completar i quan acabin ho guardan dins d’un sobre.

- trencaclosques del gegant (paper guarro)

- sobres

Activitat 21: Durant aquesta sessió visualitzarem el conte “el gegant egoista” en el qual hi surt un

gegant que no vol compartir el seu jardí amb la gent del poble. Abans de veure’l, preguntarem de

què anirà el conte i, després, preguntarem què els ha semblat, per què el gegant no volia compartir

el seu jardí, com és que ha enderrocat el mur que havia fet i com es sentia al final del conte.

-canó (aula de psico)

-conte:

http://www.unamadecontes.cat/demo/show_video/15

Activitat 22: En aquesta sessió parlarem de tot allò que hem après dels gegants i del bosc i farem un

dibuix final d’aquests. Això ens permetrà concloure el treball fet i lligar tots els coneixements que

hem anat adquirint al llarg dels projecte.

- full per anotar tot el que hem après dels gegants/es

i del bosc (mestra)

- full “així veig ara els gegants”