Coherencia continguts i activitats primaria
-
Upload
andrea-estela-ortiz -
Category
Documents
-
view
596 -
download
4
Transcript of Coherencia continguts i activitats primaria
![Page 1: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/1.jpg)
L´ART D´ORGANITZAR LES EXPERIENCIESD´APRENENTATGE A L´AULA DE PRIMÀRIA:
COHERÈNCIA ENTRE OBJECTIUS DIDÀCTICS, CONTINGUTS i ACTIVITATS
![Page 2: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/2.jpg)
ÀREES
TEMPS
COHERÈNCIA
ESTRUCTURAU. DL'ART D'ENCAIXAR
ALGUNES PECES D'UN PUZZLE
![Page 3: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/3.jpg)
COHERÈNCIA
L'ART D'ENCAIXAR ALGUNES PECES
D'UN PUZZLE
![Page 4: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/4.jpg)
1. JUSTIFICACIÓ
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS
3. CONTINGUTS
4. ACTIVITATS
5. MATERIALS
6. METODOLOGIA. (espais, temps, materials)
9. AVALUACIÓ
1. EDUCACIÓ EN VALORS/ TEMES TRANVERSALS
8. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
0. TITOL DE LA UNITAT DIDÀCTICA
ELEMENTS QUEPROPOSEM PER
FER LA UNITATDIDÀCTICA
![Page 5: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/5.jpg)
ESTRUCTURA BÀSICA D´UNA UNITAT DIDÀCTICA
OBJECTIUS CONTINGUTS ACTIVITATS AVALUACIÓ
METODOLOGIA
QUÈ PRETENS ?TIPUS
D´EXPERIENCIA ?QUINES TASQUES
FARAN ?COM SABRÀS ?
![Page 6: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/6.jpg)
OBJECTIUS DIDÀCTICS
D´AQUESTA UNITAT
TITOL UNITAT
DIDÀCTICA
MITJANS DE TRANSPORT
OBJECTIU DIDÀCTIC “A”
OBJECTIU DIDÀCTIC “B”
OBJECTIU DIDÀCTIC “C”
OBJECTIU DIDÀCTIC “D”
OBJECTIU DIDÀCTIC “E”
![Page 7: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/7.jpg)
ÀREES POTENCIALS PER TREBALLAR LA UNITAT: MITJANS DE TRANSPORT A PRIMÀRIA
EDUCACIÓARTÍSTICA
CONEIXEMENTDEL MEDI NATURAL,
SOCIAL ICULTURAL
EDUCACIÓFÍSICA
CASTELLÀVALENCIÀ
LLENGUAEXTRANGERA
MATEMÀTIQUES
MITJANS DE
TRANSPORT
![Page 8: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/8.jpg)
SELECCIONE LES ÀREES IMPLICADES: MITJANS DE TRANSPORT A PRIMÀRIA
EDUCACIÓARTÍSTICA
CONEIXEMENTDEL MEDI NATURAL,
SOCIAL ICULTURAL
VALENCIÀ
MATEMÀTIQUES
MITJANS DE
TRANSPORT
![Page 9: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/9.jpg)
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS
MITJANS DE TRANSPORTS
2. FORMULAR preguntes per obtenir Informacions necessaries per desenvolupar un actitud responsable del consum
3. EXPRESSAR-SE mitjançant tècniques plàstiquesen l´elaboraciò de murals a classe i fent ús de materials reciclats
1. SER CONSCIENT d´un ús responsable dels mitjans de transport per tindre cura del medi ambient
4. LLEGIR I ESTABLIR relacions entre textos i fotografies per inferir diferents nocions al voltant del mitjans de transport
5. RESUMIR lectures fetes en classe al voltant dels mitjans de transport
![Page 10: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/10.jpg)
MITJANS DE TRANSPORTS
7. CONSTRUIR diagrames de barres
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS
6. FER CÀLCUL MENTAL amb sumes, restes, multiplicacions i divisions senzilles a partir de l´enunciat d´un problema.
![Page 11: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/11.jpg)
CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL
CONTRIBUCIÓ A LES COMPETÈNCIES
OBJECTIUS GENERALS D´ÀREA: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
1º CICLE: CONTINGUTS
Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines
CRITERIS D´AVALUACIÓ
INTRODUCCIÓ
![Page 12: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/12.jpg)
CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL
2º CICLE:
Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines
CRITERIS D´AVALUACIÓ
![Page 13: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/13.jpg)
CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL
3º CICLE:
Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines
CRITERIS D´AVALUACIÓ
![Page 14: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/14.jpg)
CONTINGUTS DE
AREA 1
CONTINGUTS DE
AREA 2
CONTINGUTS DE
AREA 3
CONTINGUTS DE
AREA 4
OBJECTIU1 X X X
OBJECTIU2 X
X
X
OBJETIU3
X
X X
CORRESPONDÈNCIA ENTRE OBJECTIUS I CONTINGUTS
![Page 15: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/15.jpg)
1. JUSTIFICACIÓ
2. OBJETIUS DIDÀCTICS
3. CONTINGUTS
4. ACTIVITATS
5. MATERIALS
6. METODOLOGIA. (espais, temps)
9. AVALUACIÓ
7. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
UNITAT DIDÀCTICA
3. CONTINGUTS
Què EXPERIENCIES vull que tinga per arribar a aconseguir aquests OBJECTIUS ?
(aquestes EXPERIENCIES no són ,encara, activitats )
a. Els CONTINGUTS es formulen com substantiusb. SÍ ESTAN en el curriculum, per tant has de CERCAR- LOS tu (l’equip) d. Se solen distribuir o classificar en CONCEPTUALS, PROCEDIMENTALS , I ACTITUDINALS
8. COMPETÈNCIES EDUC. EN VALORS
![Page 16: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/16.jpg)
OBJECTIU DIDÀCTIC.RESUMIR LECTURES
FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT
CONTINGUTS DE L´ÀREA:VALENCIÀ
BLOC 1BLOC 2BLOC 3BLOC 4BLOC 5BLOC 6
US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:
DICCIONARISRELECTURA
RESUM…Bloc 3
ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES
PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN
Bloc 3PRODUCCIÓ DE TEXTOS
ESCRITS PROPIS:NORMES, CARTES
SOL.LICITUDS…
Bloc 3
PROCEDIMENTAL
ACTIDUDINAL
CONCEPTUAL
![Page 17: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/17.jpg)
=OBJECTIU
DIDÀCTIC.RESUMIR
LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT
++XX
X X XX
X
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE
HAS SELECCIONAT PREVIAMENT
PROCEDIMENTAL
Llegir un texte sobre el primer automovil fet a EEUU per resumir-lo
Utilitzant el diccionari per comprendre alguns dels seus termes
US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:
DICCIONARISRELECTURA
RESUM…Bloc 3
![Page 18: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/18.jpg)
XX
X
DELS CONTINGUTS PODEN EIXIR MOLTES ACTIVITATS.SELECCIONA LES MÉS ADIENTS
PROCEDIMENTAL
Llig un texte sobre el primer automovil fet a EEUU per resumir-lo
Utilitza el diccionari per comprendre alguns dels seus termes
US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:
DICCIONARISRELECTURA
RESUM…Bloc 3
Retalla de periòdics tres fotografies de mitjans de transports, i posa-li un peu
de pàgina a cadascuna d´elles
Debat sobre les senyals de tràfic:Per a què serveixen
Qué signifiquenDibuixa tres d´ellles i escriu el seu
significat
![Page 19: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/19.jpg)
=++XX X
X XX
CONCEPTUAL
Llig un textesobre el 1automovil
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT
PROCEDIMENTAL
Fes una carta als teus paresper a que ens contenun viatge fet amb un
mitjà de transport
PRODUCCIÓ DE TEXTOSESCRITS PROPIS:
NORMES, CARTESSOL.LICITUDS
POEMES
Bloc 3
OBJECTIU DIDÀCTIC.
RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT
Fes una carta als teus pares per
convidar-losa contar un
viatge
![Page 20: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/20.jpg)
XX
CONCEPTUAL
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT
PROCEDIMENTAL
Fes una carta als paresPer a que vinguen i ens conten
Un viatge fet amb un mitjà de transport
PRODUCCIÓ DE TEXTOS
ESCRITS PROPIS:CÓMIC, CARTES
POEMES
Bloc 3
Escriure un parell de rodolinsPer descriure tres mitjàns de transport:
Exemple: “Amb aquesta bicicleta Puje la carrasqueta”
Fes un còmic de quatre vinyetesper contar una història on apareguen
tres mitjans de comunicació iUn texte que acompanye a cada vinyetaX X
![Page 21: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/21.jpg)
=++X X X
XX
X
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT
ACTIDUDINALCONCEPTUALPROCEDIMENTAL
ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES
PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN
Bloc 3
Observa tres anuncis publicitaris de
Cotxes i interpreta quèvaloren els anunciants
PotènciaEstètica
luxe
OBJECTIU DIDÀCTIC.
RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT
Interpreta tres Anuncispublicitaris
Fes una carta Als pares per Convidar-losA contar un
viatge
Llig un texteSobre el 1automovil
![Page 22: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/22.jpg)
X
X
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT
ACTIDUDINAL
ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES
PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN
Bloc 3
Observa aquests anuncis publicitaris de
Cotxes i interpretar quèValoren els anunciants:
PotènciaEstètica
luxe
Debat sobre les bicicletes iSobre la possibilitat
D´utilitzar-les en la ciutatCarta de sol.licitud a l´alcalde
D´un carril-bici
Debat: Els cotxes electricsSón necessaris,
Per què?Altres miltjans que no
necessiten de la gasolina.
X
![Page 23: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/23.jpg)
=++
ACONTINGUTS
PROCEDIMENTALS
XX
X X XX
BCONTINGUTS
CONCEPTUALS
CCONTINGUTS
ACTITUDINALS
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT
OBJECTIU DIDÀCTIC.
RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT
US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:
DICCIONARISRELECTURA
RESUM…Bloc 3
PRODUCCIÓ DE TEXTOSESCRITS PROPIS:
NORMES, CARTESSOL.LICITUDS…
Bloc 3
ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES
PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN
Bloc 3
![Page 24: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/24.jpg)
ACTIVITAT 1
ACTIVITAT 2
ACTIVITAT 3
ACTIVITAT 4
ACTIVITAT …
CONTINGUTSD´UN ÀREA:
CONTINGUTS DE L´ÀREA:VALENCIÀ
BLOC 1BLOC 2BLOC 3BLOC 4BLOC 5BLOC 6
![Page 25: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/25.jpg)
UNITAT DIDÀCTICA4. ACTIVITATS
TEMPORALITZACIÓ: MITJANS DE TRANSPORT
DILLUNS DIMARTS DIMECRES DIJOUS DIVENDRES
9-10:30 ASSEMBLEA
Activitat 1MEDI NATURAL
Activitat 2VALENCIÀ
ASSEMBLEA
Activitat 2MEDI NATURAL
ASSEMBLEA
Activitat 3MEDI NATURAL
ASSEMBLEA
Activitat 4MEDI NATURAL
11h-12h Activitat 1
MATEMÀTIQUES
Activitat 2MATEMÀTIQUES Activitat 3
VALENCIÀ
Activitat 3MATEMÀTIQUES
15h -16h
Activitat 1VALENCIÀ
Activitat VALENCIÀ
16h-17h
Activitat 2ARTÍSTICA
Activitat 2ARTÍSTICA
PATI
DINAR
![Page 26: Coherencia continguts i activitats primaria](https://reader034.fdocuments.mx/reader034/viewer/2022042614/5593dfe71a28abe90b8b46f7/html5/thumbnails/26.jpg)