Post on 28-Jul-2015
CONTEXT
1-Àmbit
L’àmbit en el que confeccionarem i portarem a la pràctica la nostra unitat didàctica, és
l’àmbit educatiu formal, ja que es du a terme en un centre d’ensenyament públic dins
de l’horari lectiu.
2-Unitat didàctica en la qual s’emmarca
Aquesta unitat didàctica que presentem a continuació té inici el dia 29/01/2015 amb
finalització el dia 04/03/2015. En aquesta unitat didàctica com veurem a continuació
treballarem els elements tècnics del pàdel però no és la única unitat didàctica dins
d’aquesta assignatura, per això haurà de tenir relació amb els continguts que es
treballaran posteriorment.
L’assignatura s’ha distribuït de la següent manera:
1- 5 sessions de tècnica: És la unitat didàctica que nosaltres confeccionarem
2- 2-3 sessions recreatives
3- 1 avaluació teòrica
4- 2 sessions avaluació
5- 2 sessions competició
3-Població a la que va dirigida
La unitat didàctica va dirigida als alumnes de segon curs del cicle d’activitats
fisicoesportives que comprenen edats entre els 18 als 28 anys, tot i que la mitjana
d’edat es situa sobre els 20 anys.
Aquests alumnes porten 3 anys vinculats acadèmicament al mon de l’activitat física i
l’esport i en la seva vida persona també es present aquesta característica.
4-Infraestructura i instal·lacions disponibles
Les instal·lacions disponibles per dur a terme la pràctica són 6 pistes de pàdel
5-Material necessari i possibilitats d’utilitzar-lo
Material disponible a les instal·lacions:
- Pilotes de pàdel per tots els alumnes i pistes
- Possibilitat de lloguer de pala
- Pistes de pàdel i vestuaris per canviar-se/dutxar-se
6-Generalitats:
Aspectes determinats per el centre que condicionen l’elaboració de la UD
1h 40 minuts�4-5 exercicis
Es perden 20 minut explicant i muntant tot el material)�20+40min (classe)+30min
(competitiu)
INSTALACIÓ DIA DE LA SETMANA
6 pistes de pàdel Dijous
Aula Avaluació teòrica*
Grup classe Durada Període Curs escolar Professor/a
2n curs cicle superior 5 Sessions 2n trimestre 2014-2015 Albert Ametller Lurbe
Àrees/matèries Títol justificació unitat didàctica
Activitats fisicoesportives amb implement: Pàdel Elements tècnics del pàdel
Objectius d’aprenentatge Competències bàsiques Criteris d’avaluació
Apr
enen
tatg
es
mem
orís
tics
1)Identificar els diferents elements tècnics bàsics del pàdel determinant el més adequat per les diferents situacions de joc durant una acció de joc
Els elements tècnics del pàdel
Drive,revés,volea,servei,remat
1 Nombrar els diferents elements tècnics del pàdel
2 Saber relacionar els diferents elements tècnics amb les situacions de joc adequades on realitzar-los.
3 Nombrar les principals característiques d’execució dels diferents elements tècnics del pàdel
Apr
enen
tatg
es R
p i/o
Rm
2)Executar de forma correcta els elements tècnics propis del pàdel com són el drive, el revés, el servei, volea i remat a través d’una acció de joc competitiu
Els elements tècnics del pàdel
Drive,revés,volea,servei,remat
4 Posar en pràctica els diferents elements tècnics del pàdel (drive, revés, volea,servei,remat) detectant errors en l’execució d’aquests.
5 Reproduir de forma adequada cada un dels elements tècnics en una situació de joc competitiva
6 Detectar i saber corregir errors dels companys aportant indicacions per a la millora d’aquests
Apr
enen
tatg
es
Rp
i/o R
m
3)Aplicar els elements tècnics bàsics del pàdel adequats, per a cada situació de joc
Els elements tècnics del pàdel
Drive,revés,volea,servei,remat 7
Aplicar els elements tècnics del drive, revés, volea, servei i remat en la situació de joc adequada tenint en compte la nostra situació al camp, la del rival i les nostres característiques personals.
Apr
enen
tatg
es a
fect
ius
i soc
ials
4)Comportar-se d’acord amb la normativa del règim de reglament intern del CAR i la normativa interna del club Junior sense causar cap incompliment.
El respecte a les instal·lacions i el medi de treball
La cooperació amb els companys
8 Participar activament i reflexivament en les sessions realitzant aportacions que contribueixin a l’aprenentatge
9 Mostrar interès per millorar l’execució tècnica del pàdel
10 Acceptar les pròpies limitacions respectant les opinions dels altres
11 Cuidar les instal·lacions i el material mostrant respecte cap als elements que afavoreixen l’aprenentatge.
Conting uts
Executar Execució dels principals elements tècnics del pàdel:
El drive o cop de dretes
El revés
El servei
La volea
El remat
Valorar
Valoració del propi nivell per ser conseqüent de les accions tècniques a realitzar
Valoració crítica del company a partir dels elements tècnics treballats
Comprensió
Capacitat crítica per comprendre allò que s’ha explicat i fer-se preguntes a partir dels continguts exposats.
Coneixement de l’esport del pàdel per poder realitzar accions tècniques que ens permetin jugar-hi.
Comprensió i acceptació d’unes regles que limiten les nostres actuacions
Acceptació d’unes normes de convivència
Metodologia i seqüència didàctica
Descripció de les activitats Materials/Recursos Org. social At. diversitat Criteri avaluació
Inicials
Comunicació dels objectius de la unitat
i dels criteris d’avaluació.
/ Grup sencer 1
Explicació dels elements tècnics i de la
seva utilitat
/ Grup sencer 1,2,3 i del 8-11
Desenvolupament
Explicació i treball del drive
Pistes de pàdel Parelles/ 4 Multi nivells 4,5,6,7 i del 8-11
Explicació i treball del reves
Pistes de pàdel Parelles/ 4 Multi 4,5,6,7 i del 8-11
Explicació i treball de servei
Pistes de pàdel Parelles/ 4 Multi 4,5,6,7 i del 8-11
Explicació i treball de la volea
Pistes de pàdel Parelles/ 4 Multi 4,5,6,7 i del 8-11
Explicació i treball del remat
Pistes de pàdel Parelles/ 4 Multi 4,5,6,7 i del 8-11
Síntesis
Valoració i anàlisi crític de l’execució
dels elements tècnics d’un company
Càmera Parelles 6,8,10
Redactar un informe amb la valoració
del company
Ordinador Individual 6,8,10
SESSIÓ 1 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu General 1,2,4 Objectiu de sessió Executar el cop de drive mitjançant una acció jugada respectant els aspectes tècnics bàsics que germanitzen la seva correcta execució
Fase sessió
Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.
Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció
diversitat
Inic
ial
Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament el drive. Conèixer les generalitats del reglament per poder reproduir de forma adequada una acció de joc Presentació de l’assignatura
Activitat 1
- - DT Grup Sencer Raqueta 20’ Dispersió
del grup Respondre
correctament a les preguntes
Des
envo
lupa
men
t
Escalfament
Activitat 2 A DII DT Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 10’ Xocar amb
Paret -
Reproduir el cop de revés respectant els principis tècnics
mitjançant una acció jugada cooperativa 1+1 frontal
Activitat 3 B DI DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 15’
Vigilar pilotes
creuades
Reproduir el cop correctament en
un 50% dels casos
Potenciar en menys
hàbils
Reproduir el cop de drive respectant els principis tècnics
mitjançant una acció jugada cooperativa 1+1 diagonal
Activitat 4 B DI DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 15’
Vigilar pilotes
creuades
Finalitzar i guanyar el punt
amb cop de revés
Potenciar en menys
hàbils
Reproduir l’acció tècnica del drive de forma adequada durant una situació competitiva de partit aplicant correctament les regles de joc
Activitat 5 H SDII DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 25’ -
Guanyar el partit amb un 20%
d’errors forçats com a màxim
Sín
tesi
s Citar els diferents passos per reproduir de forma correcte l’acció
tècnica de drive
Activitat 6 - - - Grup
Sencer - 5’
Respondre bé a: -Quan i com
s’utilitza el cop de revés
-Conèixer reglament
-
Descripció de les activitats
Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica
Inic
ial
Explicació inicial de l’assignatura (generalitats)
Explicació teòrica del gest tècnic:
*Explicació al final del quadre de descripció de les activitats de la
sessió
Exercici d’escalfament:
Per parelles es realitza acció de 1+1 en la meitat de pista on
l’objectiu es realitzar el màxim nombre de tocs possibles i no es
val pujar a la red ja que el nostre objectiu no és acabar el punt
sinó realitzar el màxim de contactes entre ambdós jugadors.
Es realitza el mateix exercici anterior però aquest cop és
obligatori donar el cop de drive i abans de golpejar la pilota hem
de donar un cop previ per tal de deixar la pilota morta davant
nostre a la altura de la cintura i que sigui més fàcil donar el cop.
Des
envo
lup
am
ent
Com a variant de l’exercici anterior, realitzem igual el seu
funcionament però aquest cop de forma creuada.
Situació competitiva
Partits al millor de 3 jocs on posem en pràctica els elements
tècnics i tàctics treballats durant la sessió.
Cada 3 jocs hi ha canvi de parelles
Sín
tesi
Feedback:
Feedback grupal
Continguts i explicació teòrica:
Aspectes tècnics comuns:
1. Ubicació. Desplaçaments. Contacte amb la pilota lleugerament separat. 2. Equilibri. Detenció prèvia contacte. 3. Armar braç executor amb anticipació. 4. Presa pala continental. 5. Colpejar alt i endavant. 6. Donar continuïtat a l’acció.
Aspectes tècnics bàsics del drive:
1. Posició bàsica. 2. Endarrerir cama dreta, espatlles perpendiculars a la xarxa 3. Armar el braç amb anticipació; colze endarrerit, lleugerament flexionat, 4. proper al cos. 5. Equilibri (detenció i amplitud recolzaments) i ubicació (colpejar davant 6. del cos i separat). 7. Orientació de la pala, lleugerament vertical (tallar).
SESSIÓ 2 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu General 1,2,4 Objectiu de sessió Executar el cop de revés mitjançant una acció jugada respectant els aspectes tècnics bàsics que germanitzen la seva correcta execució
Fase sessió
Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.
Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció
diversitat
Inic
ial
Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament el revés. Conèixer les generalitats del reglament per poder reproduir de forma adequada una acció de joc
Activitat 1
- - DT Grup Sencer Pilotes 20’ Dispersió
del grup Respondre
correctament a les preguntes
Des
envo
lupa
men
t
Escalfament
Activitat 2 A DII DT Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 10’ Xocar amb
Paret -
Reproduir el cop de revés respectant els principis tècnics
mitjançant una acció jugada amb desplaçament per pista
Activitat 3 B DI DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 15’
Vigilar pilotes
creuades
Reproduir el cop correctament en
un 50% dels casos
Potenciar en menys
hàbils
Reproduir el cop de revés respectant els principis tècnics
mitjançant una acció jugada cooperativa 1+1
Activitat 4 B DI DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 15’
Vigilar pilotes
creuades
Finalitzar i guanyar el punt
amb cop de revés
Potenciar en menys
hàbils
Reproduir l’acció tècnica del revés de forma adequada durant una situació competitiva de partit aplicant correctament les regles de joc
Activitat 5 H SDII DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 25’ -
Guanyar el partit amb un 20%
d’errors forçats com a màxim
Sín
tesi
s Citar els diferents passos per reproduir de forma correcte l’acció
tècnica de revés
Activitat 6 - - - Grup
Sencer - 5’
Respondre bé a: -Quan i com
s’utilitza el cop de revés
-Conèixer reglament
-
Descripció de les activitats
Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica
Inic
ial
Explicació i repàs del reglament:
Repàs de les regles principals que garanteixen el correcte
funcionament d’una situació de joc i aprofundiment dins d’aquestes
regles amb aspectes més concrets del reglament.
Explicació teòrica del gest tècnic:
*Els aspectes destacats a explicar estan redactats al final d’aquest
quadre.
Exercici d’escalfament/ recordatori:
Juguen els dos alumnes de forma creuada com es pot veure en el
gràfic. L’exercici consisteix de forma cooperativa en passar-se la
pilota però abans de golpejar té que realitzar un toc de preparació
de pilota de manera que abans de colpejar la tenim davant a l’alçada
de la cintura. Un de la parella colpeja de drive i l’altre de revés i
després s’intercanvien els papers.
Des
envo
lup
am
ent
Exercici de les 3 posicions:
Alumne col·laborador des de la xarxa amb unes quantes pilotes. Costat
contrari els alumnes un a dreta un a esquerra i un al centre-fons en
espera. El professor llança dues pilotes consecutives amb la mà sobre
un costat del camp per a que un jugador faci cops de revés. Els
alumnes canvien de costat després d’haver efectuat els dos cops i el
jugador en espera ocupa el seu lloc. El quart alumne va recollint
pilotes. Cada carro de pilotes canvia l’alumne que recull.
Exercici 1+1 i 1vs1:
Situació en que es realitza un 1+1 amb el company de l’altre banda de
la xarxa en mitja pista. L’objectiu no és competitiu sinó que busquem
facilitar la pilota al company i realitzar el màxim nombre de passades
possibles de revés.
Variant: Situació de 1vs1 en mitja pista on farem situació de partit i si
el cop final de punt es de revés aquest puntuarà doble. No es val pujar
a la red ja que estem potenciant els cops de revés.
Situació competitiva:
Partits al millor de 3 jocs on posem en pràctica els elements tècnics i
tàctics treballats durant la sessió.
Cada 3 jocs hi ha canvi de parelles
Sín
tesi
Feedback:
Feedback grupal on farem un repàs sobre els continguts treballats:
-Reglament
-Cop de dretes
-Cop de revés
Continguts i explicació teòrica:
Aspectes tècnics comuns:
7. Ubicació. Desplaçaments. Contacte amb la pilota lleugerament separat. 8. Equilibri. Detenció prèvia contacte. 9. Armar braç executor amb anticipació. 10. Presa pala continental. 11. Colpejar alt i endavant. 12. Donar continuïtat a l’acció.
Aspectes tècnics bàsics:
1. Posició bàsica. 2. Desplaçament i equilibri (parar el moviment d’aproximació de forma 3. anticipada i amplitud cames) i ubicació (contacta amb la pilota davant 4. del cos a ser possible alta). 5. Endarrerir cama esquerra, espatlles perpendiculars a la xarxa. 6. Acompanyar, l’armat del braç fins la cama esquerra, amb la ma no 7. executora sostenint la pala amb polze i índex pel coll. 8. Contacte tallat, lleuger avançament dels “canto” inferior de la pala
SESSIÓ 3 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu General 1,2,4 Objectiu de sessió Executar el cop de servei de pàdel respectant els principis tècnics i reglamentaris donant una direccionalitat al cop
Fase sessió
Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.
Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció
diversitat
Inic
ial
Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament el servei. Conèixer les generalitats del reglament per poder reproduir de forma adequada una acció de joc
Activitat 1
- - DT Grup Sencer Pilotes 20’ Dispersió
del grup Respondre
correctament a les preguntes
Des
envo
lupa
men
t
Escalfament
Activitat 2 A DII DT Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 10’ Xocar amb
Paret -
Reproduir el gest tècnic del servei respectant els principis tècnics
adequats golpejant la paret lateral
Activitat 3 B DII DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 15’
Vigilar pilotes
creuades
Golpejar la paret lateral en el 25%
dels serveis
Reproduir el cop de servei realitzant l’acció tècnica
correctament donant direccionalitat a la trajectòria
Activitat 4 B DII DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 15’
Vigilar pilotes
creuades
Fer botar la pilota dins la zona en el 50% dels casos
Reproduir l’acció tècnica del servei de forma adequada durant una situació competitiva de partit aplicant correctament les regles de joc
Activitat 5 H SDII DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 25’ -
Guanyar el partit amb menys del 10% de serveis
fallats
Sín
tesi
s Citar els diferents passos per reproduir de forma correcte l’acció
tècnica del servei
Activitat 6 - - - Grup
Sencer - 5’
Respondre bé a: -Quan i com
s’utilitza el cop de servei
-Conèixer reglament de
servei
-
Descripció de les activitats
Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica
Inic
ial
Explicació i repàs del reglament:
Repàs de les regles principals que garanteixen el correcte
funcionament d’una situació de joc i aprofundiment dins d’aquestes
regles amb aspectes més concrets del reglament.
Explicació teòrica del gest tècnic:
*Els aspectes destacats a explicar estan redactats al final d’aquest
quadre.
Exercici d’escalfament/ recordatori:
Juguen els dos alumnes de forma creuada com es pot veure en el
gràfic. L’exercici consisteix de forma cooperativa en passar-se la
pilota però abans de golpejar té que realitzar un toc de preparació
de pilota de manera que abans de colpejar la tenim davant a l’alçada
de la cintura. Un de la parella colpeja de drive i l’altre de revés i
després s’intercanvien els papers.
*Depenent del nivell de la parella joc directe (alternant cop drive i
cop de revés).
Des
envo
lup
am
ent
Exercici de servei en direccions:
Alumnes en zona de servei a dreta o esquerra, col·laborador i pilotes
mateix costat. Els jugadors fan 10 serveis consecutius intentant
dirigir la pilota cap al vidre lateral. Cada 10 pilotes canvien el costat
de la zona del servei.
Exercici servei per zones:
Tres alumnes en zona de servei, un dreta, un esquerra i un en
espera; col·laborador i pilotes mateix costat; 4rt alumne recollint
pilotes. La zona on s’ha d’enviar el servei està dividida en dos zones.
El jugador al servei en fa dos de forma consecutiva, el primer d’ells
sobre la paret lateral i el segon cap a la T. Cada 10 pilotes canvia el
jugador que recull.
Situació competitiva:
Partits al millor de 3 jocs on posem en pràctica els elements tècnics i
tàctics treballats durant la sessió.
Cada 3 jocs hi ha canvi de parelles
Sín
tesi
Feedback:
Feedback grupal on farem un repàs sobre els continguts treballats:
-Reglament
-Servei
Continguts i explicació teòrica:
Aspectes tècnics bàsics del servei:
1. Ubicació 1 m. darrera de la línia, propera a la T (joc australià o quan es cerca la T) i dos metres cap al lateral al treure des del mateix lateral en
2. el que es juga. 3. Posició inicial orientada al lateral o esbiaixada (direcció de les espatlles marquen la direcció del servei), peus + separats que amplada de
les espatlles. 4. Llançament de la pilota lleugerament cap a la vertical o senzillament deixar-la caure per davant de la cama avançada (costat dret pista) o
més propera (costat esquerra pista). 5. Armat del braç 6. Moviment endavant i descendent del braç, orientant la pala lleugerament cap a la vertical. 7. Canvi de pes cama avançada i continuació el moviment endavant.
Aspectes reglamentaris del servei:
1. Colpejar per sota de la cintura. 2. El bot de la pilota ha de fer-se abans de la línia. 3. La pilota ha de botar dins del quadre i després a la paret. Contactes amb les xarxes laterals de la pista son dolentes (inclús si prèviament
ha tocat la beta superior de la xarxa)
SESSIÓ 4 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu General 1,2,4 Objectiu de sessió Executar el cop de volea de drive i de revés respectant els aspectes tècnics bàsics a través d’una acció jugada
Fase sessió
Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.
Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció
diversitat
Inic
ial
Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament la volea. Conèixer les generalitats del reglament per poder reproduir de forma adequada una acció de joc
Activitat 1
- - DT Grup Sencer Pilotes 20’ Dispersió
del grup
Respondre correctament a les
preguntes Entendre el procediment
-
Des
envo
lupa
men
t
Escalfament
Activitat 2 A DII DT Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 10’
Rebot de la pilota al
vidre - -
Reproduir el gest tècnic Activitat 3
B DII DP Grup de 4 (parelles
Raqueta Pilotes 15’
Vigilar pilotes
creuades
Cop de volea amb el 100% efectivitat en les 3 accions
amb encadenament
-
Reproduir l’acció tècnica de la volea donant
direccionalitat a la pilota en una acció de joc cooperativa
Activitat 4 B DII DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 15’
Vigilar pilotes
creuades
Fer botar la pilota dins la zona en el 50% dels casos
-
Executar l’acció tècnica de la volea en una situació d’oposició
Activitat 5 H SDII DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 25’ -
Guanyar el 80% dels punts en
posició de volea -
Sín
tesi
s Citar els diferents passos per reproduir de forma correcte l’acció
tècnica de la volea
Activitat 6 - - - Grup
Sencer - 5’
Respondre bé a: -Quan i com
s’utilitza el cop de volea ( aspectes tècnico-tàctics)
-
Descripció de les activitats
Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica
Inic
ial
Explicació i repàs del reglament:
Repàs de les regles principals que garanteixen el correcte
funcionament d’una situació de joc i aprofundiment dins d’aquestes
regles amb aspectes més concrets del reglament.
Explicació teòrica del gest tècnic:
*Els aspectes destacats a explicar estan redactats al final d’aquest
quadre.
Exercici d’escalfament/ recordatori:
Alumnes en zona de servei a dreta o esquerra, col·laborador i pilotes
mateix costat. Els jugadors fan 10 serveis consecutius intentant
dirigir la pilota cap al vidre lateral. Cada 10 pilotes canvien el costat
de la zona del servei.
Per fer-ho més dinàmic farem que el cada 5 sacades es canvia el que
saca i el receptor ha de tornar la pilota ( no s’inicia jugada).
Des
envo
lup
am
ent
Exercici de volea amb continuació:
Alumne col·laborador amb pilotes a la zona central de la pista
darrera la línia de servei, aquesta pista està dividida en tres meitats
amb cons. 2 jugadors situats a 2-3 metres de la xarxa i un tercer
alumne a la zona del darrera al centre de la pista.
.El col·laborador passa 3 pilotes sobre un jugador cap al seu costat
dret per jugar volea de drive, i a continuació en juga 3 més sobre el
company avançat. Cadascuna d’aquestes pilotes ha de ser retornades
en diagonal, centre i paral·lel respectivament.
Exercici servei per zones:
Situació de 2 + 2. Una parella al fons i l’altra a la xarxa. Quan es
comença una jugada i s’entra una pilota ho fa la parella situada al fons.
Cada 3’ escanvien les posicions. No valen globus.
Variants:
- canvi cada 10 retorns consecutius. Cada vegada que es perd una pilota
i se’n comença un altra, es baixa 1 retorn a l’objectiu a complir: 9, 8,
7.....
- Canvi de posicions cada 3 volees la parella del fons fa un globus
i puja a la xarxa.
Situació competitiva:
Partits al millor de 3 jocs on posem en pràctica els elements tècnics i
tàctics treballats durant la sessió.
Cada 3 jocs hi ha canvi de parelles
Sín
tesi
Feedback:
Feedback grupal on farem un repàs sobre els continguts treballats:
-Reglament
-Volea
Aspectes tècnics comuns: 1. Presa pala continental. 2. Cinta de la raqueta passada pel canell (seguretat)
Aspectes tècnics: Volea: dreta i reves.
1. Ubicació 2-3 metres aproximadament de la xarxa. 2. Posició bàsica (cames obertes, tronc lleugera flexió), pala al davant, 2 mans en 3. contacte. 4. Atacar la pilota amb cama: - Pas endavant de la cama contraria al costat de colpeix. - Transferir pes cama avançada 5. Atacar la pilota amb braços: - Armat del braç curt, proper al cos, lleugerament alt. Mantenir contacte de 2 mans en el revés. - Moviment descendent, tallar la pilota: canto inferior avançat. 6. Contacte alçada mitja (tronc).
Aspectes tàctics:
1. Permet portar la iniciativa del joc. 2. Variar les trajectòries en les successives volees per generar espais o 3. Aconseguir retorn amb globus per rematar posterior
SESSIÓ 5 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu General 1,2,4 Objectiu de sessió Executar el cop de remat respectant els aspectes tècnics bàsics a través d’una acció jugada
Fase sessió
Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.
Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció
diversitat
Inic
ial
Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament el remat. Conèixer les generalitats del reglament per poder reproduir de forma adequada una acció de joc
Activitat 1
- - DT Grup Sencer Pilotes 20’ Dispersió
del grup
Respondre correctament a les
preguntes Entendre el procediment
-
Des
envo
lupa
men
t
Escalfament
Activitat 2 A DII DT Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 10’
Golpejar company amb pilota creuada
- -
Reproduir el gest tècnic de forma correcta donant una direccionalitat
al cop (dreta/esquerra)
Activitat 3 B DII DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 15’
Vigilar jugador que llança pilota
Reproduir el cop de forma correcta
donant direccionalitat en un 50% del casos
-
Reproduir l’acció tècnica del remat aconseguint acabar el
punt en una situació competitiva de 2vs2
Activitat 4 H SDII DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 15’
Vigilar pilotes
creuades
Guanyar el joc amb major
nombre de punts acabats per remat
-
Executar l’acció tècnica de remat en una situació d’oposició
Activitat 5 H SDII DP Grup de 4
(parelles Raqueta Pilotes 25’ -
Guanyar el 80% dels punts en
posició de volea -
Sín
tesi
s Citar els diferents passos per reproduir de forma correcte l’acció
tècnica de la volea
Activitat 6 - - - Grup
Sencer - 5’
Respondre bé a: -Quan i com
s’utilitza el cop del remat ( aspectes tècnico-tàctics)
-
Descripció de les activitats
Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica
Inic
ial
Explicació i repàs del reglament:
Repàs de les regles principals que garanteixen el correcte
funcionament d’una situació de joc i aprofundiment dins d’aquestes
regles amb aspectes més concrets del reglament.
Explicació teòrica del gest tècnic:
*Els aspectes destacats a explicar estan redactats al final d’aquest
quadre.
Exercici d’escalfament/ recordatori:
Per parelles situats en diagonal, un realitza un servei i
automàticament puja a la red d’on no es pot moure, el company
des del final de la pista obligat anirà realitzant cops de drive i de
revés i l’altre anirà volejant. Cada 5 pilotes el company del fons
realitza un globus i s’intercanvien els papers.
Des
envo
lup
am
ent
Exercici de remat amb direcció:
Alumne col·laborador amb pilotes a una pista. 1 Alumne al lateral de la pista i dos a la xarxa de l’altre camp. Col·laborador envia 2 globus a un costat de la pista, el jugador que està proper a la xarxa remata primer en línia i després en diagonal intentant fer precisió en les marques situades al terra. Cada 8 pilotes de cada jugador s’intercanvien els papers amb l’altre parella. Alumne que està al lateral observa els remats dels dos companys i corregeix els errors
Exercici volea i continuació amb rols:
Situació de 2 x 2. Restar obligatòriament amb globus. Punt realitzat sobre la diagonal puntua doble . Important guanyar la xarxa per poder rematar ja que sinó només tenim opció a restar de globus.
Situació competitiva:
Partits al millor de 3 jocs on posem en pràctica els elements tècnics i
tàctics treballats durant la sessió.
Cada 3 jocs hi ha canvi de parelles
Sín
tesi
Feedback:
Feedback grupal on farem un repàs sobre els continguts treballats:
-Reglament
-Volea
Aspectes tàctics: 1. Jugar controlat sobre el vidre lateral, intentar que la pilota es mori a la cantonada. 2. Jugar amb potència cap al vidre de fons més proper a la cantonada, intentar que la pilota surti cap endavant en força o fora de la pista.
Aspectes tècnics comuns:
1. Presa pala continental. 2. Cinta de la raqueta passada pel canell (seguretat)
Aspectes tècnics bàsics (similars vb): Preparació:
1. Posició inicial propera a la xarxa. 2. Desplaçaments fins a situar-se sota la pilota, deixant-la lleugerament avançada. 3. Espatlles perpendiculars a la xarxa i peus mirant cap a la paret lateral. 4. Armat del braç executor, amb colze alt i pala per darrera del cap. 5. Braç no executor estirat apuntant a la pilota donant equilibri al cos.
Cop:
1. Braç no executor inicia un moviment descendent. 2. Extensió del cos i del braç executor i rotació del cos fins quedar paral·lel a la xarxa. 3. Colpejant la pilota alta i lleugerament avançada, amb pala plana.
Finalització:
1. Donar continuïtat a l’acció, creuant el braç per davant del cos. Principals defectes:
2. Ubicació. 3. Coordinació oculo-manual: anticipació de l’acció i no contacte. 4. No atacar amb raqueta plana.
AVALUACIÓ DE LA UD
Dimensions Preguntes Valoració quantitativa-Qualitativa
4.Sempre 3.Freqüentement 2.Poques vegades 1.Mai
Objectiu – Activitat
¿Las actividades propuestas permiten la consecución
de los objetivos?
¿Se realiza alguna modificación de la actividad para
conseguir los objetivos?
Objectiu
¿Los objetivos están adecuados a los alumnos?
¿Los objetivos son conocidos por los alumnos?
¿Se consiguen los objetivos?
Continguts – Activitats
¿Las actividades están adecuadas al nivel de los
alumnos?
¿Los contenidos son trabajados en las actividades?
¿Los contenidos vienen derivados de los objetivos?
Estil d’ensenyança –
aprenentatge
¿El estilo de enseñanza – aprendizaje de las
actividades permite la mejora del aprendizaje?
¿El estilo de enseñanza aprendizaje se adecúa al
utilizado en la unidad didáctica?
¿El estilo de enseñanza aprendizaje permite la
participación de los alumnos?
Tipus de tasca
¿El tipo de tarea concuerda con el estilo de
enseñanza – aprendizaje?
Presentació de l’ activitat
¿La información y medios utilizados son adecuados?
¿Se realizan preguntas para ver si se ha entendido el
mensaje?
¿Se permite la reflexión y preguntas de los alumnos?
¿Existe alguna barrera que perjudique la
comunicación?
Organizació ¿La organización favorece el dinamismo de la
sesión?
Criteris d’èxit
¿Los criterios de éxito permiten conocer si el
objetivo se ha cumplido?
¿Los criterios de éxito son adecuados al nivel de los
deportistas?
Progressió de les activitats ¿La progresión de las actividades se ha hecho de más
sencilla a más compleja?
Interacció entre el docent
i l’lalumnat
¿La relación entre los alumnos y el entrenador
favorece el desarrollo de la sesión?
¿El profesor crea un clima de confianza y reflexión?
Feedback
¿El feedback está relacionado con los objetivos
propuestos?
¿Se realizan diferentes feedbacks para favorecer el
desarrollo de los deportistas?
TOTAL
7-Innovació
Per innovar el que realitzarem serà que per parelles en una estona final de la sessió
on fem partits ( posada en pràctica de tot allò après fins al moment) un membre de la
parella gravarà a l’altre amb el mòbil o dispositiu digital per posteriorment a casa
analitzar el vídeo i detectar errors en base allò treballat a classe durant tota la unitat
didàctica, els quals seran redactats. A l’inici de la següent classe deixarem 10 minuts
perquè cada membre de la parella li digui a l’altre que és allò que no ha realitzat
correctament.
Inclourem aquest innovació en l’avaluació al tenir que gravar el company per poder
observar en base als aspectes que s’han treballat quins són els seus punts forts i els
febres (els que haurem de corregir mitjançant la presentació d’una tasca).
Fitxa utilitzada per realitzar l’anàlisi crític avaluatiu del company:
Company avaluat Parella avaluada 1 2
Nom observador Nº sessió Data Hora
Observació
Punts forts del jugador Minut del vídeo
1
2
3
4
5
Punts febles del jugador Minut de vídeo Objectius de millora
1
2
3
4
5
Propostes de millora: Tasca
Objectiu:
-
-
-
Descripció:
-
Representació Gráfica :